Solunski tužilac primeniće član 302 krivičnog zakona prema kojem je moguće povlačenje optužbe za ubistvo iz nehata, ukoliko utvrdi da je optuženi srodnik žrtve pretrpeo emotivni šok usled nesreće i da kažnjavanje nije neophodna mera, potvrdila je grčka agencija ANA.

Kako je Tanjugu saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije, majka nastradale devojčice boravila je u Grčkoj bez odgovarajućih dokumenata, zbog čega je bila privedena u policiju, ali je tužilac odustao od krivičnog gonjenja.

Ministarstvo navodi da su majka i ćerka živele u bedi i bez struje, zbog čega su koristile peć na čvrsto gorivo čiji je dim izazvao nesreću.

Generalni konzulat Srbije u Solunu dobio je uveravanja od grčkih vlasti da će nesrećnoj ženi omogućiti boravak do 30 dana, kako bi mogla da pripremi prenos posmrtnih ostataka svog deteta u Srbiju, dok joj je grad Solun obećao pomoć.

Grčke vlasti su ranije danas saopštile da je jedna 13-godišnja devojčica srpskog porekla umrla od posledica udisanja ugljen monoksida iz peći na drva koju je koristila njena majka da zagreje stan, jer im je isključena struja.

Policija je saopštila da je devojčica preminula u nedelju uveče u Solunu.

Komšije kažu da se majka borila sa finansijskim poteškoćama i da je stanu isključena struja još pre nekoliko meseci.

Da bi dobila međunarodnu pomoć za izlazak iz krize, Grčka poslednje tri godine smanjuje troškove i povećava poreze, što je rezultiralo povećanjem broja siromašnih. Na hiljade ljudi više nije u stanju da zagreva svoje domove jer nemaju novca da kupuju lož ulje ili da plaćaju velike račune za struju, navodi američka agencija AP.

Agencija Rojters je javila da je majka devojčice (54) nezaposlena i da je nakon tragedije uhapšena.

Policija je saopštila da se majka, po svemu sudeći, posle gubitka svesti povratila i zatražila pomoć.