• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina se guši u smogu

Izvor Beta

Smog, koji je prošle nedelje zagušio više od 100 gradova u Kini ponovo je pokrenuo kritike o nedovoljnim naporima kineskih vlasti u borbi protiv zagađenja.

U Šangaju i mnogim drugim gradovima Kine indeks zagađenosti vazduha dostigao je prošle sedmice maksimalne vrednosti, te su mnogi pohitali da kupe maske za lice i filtere za prečišćavanje vazduha kako bi se odbranili od gustog smoga, koji je rezultat višedecenijskog ekonomskog rasta.

Zagađenost vazduha čak je primorala sve osnovne i srednje škole u istočnom gradu Nanđingu da na dva dana zatvore svoje učionice.

"Smog je svuda. Ako pronađemo neko mesto bez smoga, to će biti vest", rekao je juče u Šangaju šef Odeljenja za nauku i tehnologiju Ministarstva za zaštitu životne sredine Sjong Juehui.

Sjong je dodao da drugoj po veličini svetskoj ekonomiji ne nedostaje tehnologije i novca za čišćenje vazduha, već primena konkretnih propisa, rekao je Sjong.

Svake godine u Kini se u vazduh emituje čistih 22 miliona tona sumpor-dioksida, dok se iz preostale dve trećine od ukupne emisije, ili 40 miliona tona, uklanja sumpor, prema podacima Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Neki kineski zvaničnici, međutim, izražavaju sumnje u autentičnost cifre uklonjenog sumpora, navodeći da mnoge kompanije zagađivači zatvaraju fabrike za smanjenje zagađenosti kako bi umanjile troškove.

Sjong je naveo da njegovo ministarstvo radi na pooštravanju standarda za zaštitu životne sredine.

"Novi standardi, usvojeni prošle nedelje, propisiju da oko 2.000 fabrika cementa širom zemlje unaprede postrojenja za tretiranje zagađenja", dodao je Sjong.

U međuvremenu, mnogi gradovi će do sredine 2014. početi da primenjuju ograničenja u emisiji štetnih čestica, što će primorati mnoge fabrike zagađivače da unaprede postrojenja za tretman zagađenja, prema Sjongu.

Mnogi za zagađenje krive kinesku energetsku industriju koja počiva na uglju.

Ono što Kina trenutno može da učini je da minimizira potrošnju uglja i, mada ne može da ga u potpunosti zameni gasom, tekući prioritet je da promoviše čistiju upotrebu uglja, naveo je Sjong.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image