Posle objavljivanja ostavke, francuski tenkovi brzo su raspoređeni oko predsedničke palate u glavnom gradu CAR-a, Bangiju.

Prema saopštenju sa regionalnog samita u Čadu, u Bangiju su na ulicama zabeležene scene slavlja.

Djotodija, prvi muslimanski lider CAR-a, vlast je preuzeo prošle godine. Od tada je 20 odsto populacije te zemlje napustilo svoje domove, zbog borbi između hrišćanskih i muslimanskih paravojski.

UN su upozorile na moguću humanitarnu katastrofu koja preti toj zemlji.

Od decembra i dolaska dodatnih regionalnih mirovnih snaga i francuskih vojnika, u verskom nasilju je ubijeno 1.000 ljudi.

Istog meseca se i udvostručio broj ljudi koji su bili primorani da pobegnu iz svojih domova, uključujući skoro polovinu stanovnika glavnog grada Bangija.

Prema sporazumu koji su regionalne sile isposredovale prošle godine, Nacionalni prelazni savet CAR-a je ovlašćen da izabere prelaznog lidera koji će zemlju predvoditi do izbora koji je trebalo da se održe do kraja 2014. Oni su prošlog aprila izabrali Djotodiju.

Djotodija, koji je iz redova bivše pobunjeničke alijanse Seleka, zvanično je raspustio to udruženje, ali se u međuvremenu pokazao nesposobnim da ih drži pod kontrolom.

Zbog njihovih akcija, hrišćani su počeli da se organizuju u grupe, što je pokrenulo talas krvavog nasilja.

Trenutno je u zemlji raspoređeno 4.000 pripadnika Afričke unije i 1.600 pripadnika francuske vojske, u pokušaju da se u njoj ponovo uspostavi mir.