• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Privatni sastanak" SB UN o Ukrajini

Izvor Beta

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija danas je održao kratak "privatni sastanak", a potom i konsultacije na kojima se razgovaralo o situaciji u Ukrajini, izjavili su zvaničnici UN.

Sastanak je održan na zahtev Litvanije, koja trenutno predsedava Savetom bezbednosti UN, a tema su bile eskalirajuće tenzije na Krimu, ukrajinskom poluostrvu naseljenom pretežno rusofonim stanovništvom, prenela je agencija AFP.

Ukrajinski ambasador u UN Jurij Sergejev je nakon sastanka izjavio da sve veće vojno prisustvo Rusije na Krimu "predstavlja izazov bezbednosti i miru u regionu i ugrožava teritorijalni integritet".

On je u obraćanju novinarima rekao da zvanični Kijev smatra da su ruske trupe agresivne i da podstiču "separatizam i sukobe".

Neimenovane diplomate su uoči sastanka izjavile da će se izaslanici iz 15 država članica Saveta bezbednosti UN sastati iza zatvorenih vrata gde će prisustvovati brifingu ukrajinskog ambasadora u svetskoj organizaciji i generalnog podsekretara UN za politička pitanja Džefrija Feltmana.

Ne zna se da li će Savet bezbednosti izdati saopštenje posle sastanka.

I ukrajinski parlament zatražio je ranije danas od Saveta bezbednosti hitnu sednicu i pozvao potpisnice Memoranduma iz Budimpešte da garantuju bezbednost i teritorijalni integritet Ukrajine.

Memorandum iz Budimpešte je međunarodni sporazum o nuklearnom razoružavanju Ukrajine i bezbednosnim garancijama za njenu nezavisnost koji su 1994. godine sklopile Ukrajina, SAD, Rusija i Velika Britanija.

Prema tom sporazumu, Ukrajina se odrekla nuklearnog oružja u korist Rusije, dok su SAD, Rusija i Velika Britanija obećale da će poštovati nezavisnost i suverenitet Ukrajine, da će štititi Ukrajinu od spoljnje agresije, da je neće napadati niti vršiti ekonomski pritisak na nju da bi na taj način uticale na njenu politiku i da neće upotrebiti atomsko oružje protiv nje.

Ukrajinski parlament je tražio od Moskve da prestane sa potezima koji bi mogli ugroziti teritorijalni integritet Ukrajine nakon što su naoružane grupe zauzele dva aerodroma na Krimu, prenose agencije.

Poslanici su usvojili apel upućen Rusiji da "prekine poteze koji ugrožavaju državni suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine... i da ne podržavaju bilo koji oblik separatizma u Ukrajini".

Vršilac dužnosti predsednika Ukrajine Aleksandar Turčinov je poslanicima rekao da će održati sastanak sa šefovima vojnih i bezbednosnih službi posvećen krizi u zemlji.

EU priznaje prelaznu vladu

Evropska unija (EU) priznaje prelaznu vladu u Kijevu kao legitimnu i poziva sve zemlje da poštuju teritorijalni integritet Ukrajine, saopšteno je danas iz Evropske komisije u Briselu.

Prelaznu vladu je izabrala Rada (skupština) čiji legitimitet nije sporan, tako da je priznajemo kao legitimnog partnera , rekao je novinarima portparol Komisije Olivije Baiji, ali je dodao da ta vlada  tek treba da uspostavi funkcionalne institucije''.

On je podvukao da je stav Brisela da sve zemlje treba da poštuju nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.

Portparol je kazao da su sankcije uperene protiv članova bivšeg režima koji su učestvovali u zlostavljanju demonstranata još na stolu i da ih razmatraju radne grupe koje je formirao Evropski savet.

Na stolu je i ponuda Ukrajini da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, a da je na Kijevu da odluči da li će i kada to učiniti, rekao je on.

Kada je reč o ukrajinskom zahtevu za hitnu novčanu pomoć kako bi se izbegao ekonomski kolaps, iz Brisela su poručili da o iznosu i formama te pomoći još diskutuje.

EU i zemlje članice imaju na raspolaganju mnoge instrumente , ukazao je Baiji.

Ministri inostranih poslova Višegradske četvorke, koju čine Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska, otputovali su danas u Kijev, gde će se sresti sa ukrajinskim političkim liderima, a već u ponedeljak Ukrajinu će posetiti šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bane

Čini mi se da se ne varam, Ukrajina je priznala tzv Kosovo.

Ja

@Bane Вараш се, нису признали. Бар претходна влада није, а ова "европска"... Видећемо...

goran

znaci od eu puna podrska, cak su spremni da potpisu i spp (koji ce dotuci ukrajinsku privredu) ali kada je novcana pomoc u pitanju, e od toga nema nista

special image