Izveštaj je objavljen u vreme kada vlasti Malezije još nisu sigurne u kom okeanu treba da tragaju za avionom koji je nestao pre šest dana sa 239 putnika i članova posade, posle poletanja.
Vol strit džurnal objavio je da istraga sumnja da je malezijski avion leteo oko četiri sata posle poslednjeg kontakta sa kontrolom leta, na osnovu podataka motora aviona koji se "automatski zapisuju i prenose do zemlje avio-hangara za održavanja letilica, kao deo rutinskog programa održavanja".
Izveštaj američki istražitelja uključenih u istragu gde je nestao avion sa leta od Kuala Lumpura do Pekinda pre šest dana, pokrenuo je pitanja zašto bi Boing 777 leteo bez kontakta sa kontrolom leta i da je bilo bilo koga u kontroli leta u to vreme, da li je pilot ili neko drugi u letilici "namerno" onemogućio radio vezu iz kokpita da bi izbegao otkrivanje, a zatim preusmerio letilicu, prenosi agencija AFP.
Istraga avijacije i nacionalne bezbednosti veruju da je avion leteo ukupno pet sati, na osnovu podataka preuzetih i poslatih automatski na zemlju iz Boing 777, kao "deo rutinskog održavanja i praćenja programa rada motora", navodi Vol strit džurnal.
Monitoring sistem motora u kokpitu aviona koje ostavlja proizvođač - kompanija "Rols-Rojs" periodično šalje nizove podataka o stanju motora, operacijama i pokretima aviona održavanju na terenu.
"Nastavljamo da pratimo situaciju i nudimo Malazijan Erlajnsu našu podršku", rekao je predstavnik Rols-Rojs bez davanje više komentara, navodi Vol strit džurnal.
Malezijske vlasti su danas opovrgle taj izveštaj američkog lista.
"Izveštaji nisu tačni", izjavio je novinarima malezijski ministar saobraćaja Hišamudin Husein.
Indijsko Ministarstvo odbrane danas je naredilo upotrebu brodova, aviona i helikoptera sa udaljenih ostrva Andaman i Nikobar u potrazi za avionom.
Kinezi snimili delove aviona?
Kineski satelit zabeležio je snimke koji ukazuju na moguće mesto pada nestalog malezijskog aviona, saopštila je ranije kineska vladina agencija. Šef malezijske civilne avijacije demantovao je tu informaciju.
Kineska državna administracija za nauku, tehnologiju i industriju za nacionalnu odbranu objavila je otkriće, uključujući fotografije za koje navode da su "tri sumnjiva plutajuća objekta i njihove dimenzije", izvestila je Sinhua, a preneo CNN.
Objekti su veličina 13 puta 18 metara, 14 puta 19 metara i 24 puta 22 metra.
Slike su zabeležene 9. marta, dan nakon što je avion nestao, ali su objavljene tek danas.
Kineska agencija dala je i koordinate gde su navodni ostaci aviona pronađeni, severoistočno od Malezije i južno od Vijetanama.
Šef malezijske civilne avijacije odbacio je jutros mogućnost da su kineski sateliti otkrili ostatke Boinga 777.
Datuk Azharudin Abdul Rahman je rekao da su avioni jutros pretražili lokaciju na koju su ukazali kineski sateliti. "Tamo nema ničeg. Išli smo tamo, i nema ničeg", kazao je Rahman novinarima u Kuala Lumpuru,
glavnom gradu Malezije.
Zvaničnici Vijetnama su prethodno rekli da je oblast u kojoj su sateliti snimili nešto sumnjivo već podrobno pretražena otkako je avion u subotu ujutro nestao bez traga.
Avion sa 239 putnika i članova posade izgubio je kontakt sa kontrolom letenja u Hanoju u subotu rano ujutro.
Nestao je oko sat vremena po poletanju sa aerodroma u Kuala Lumpuru na putu za Peking.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!