"Ukrajinska vlada spremna je da sprovede velike ustavne reforme koje će regionima omogućiti više slobode... Mi ruskom jeziku dajemo specijalan status i garantujemo zaštitu tog jezika", naveo je premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk u zajedničkom obraćaju s vršiocem dužnosti predsednika Oleksandrom Turčinovim.

Turčinov i Jacenjuk su u zajedničkom TV obraćanju apelovali na ljude da se uzdrže od nasilja i rekli da će podržati promenu ustava kojom će biti decentralizovana vlast davanjem većih ovlašćenja regionalnim skupštinama, uključujući nadležnosti nad njihovim zvaničnim jezikom - što je ključni zahtev ruskog stanovništva, prenosi Rojters.

Jacenjuk je dodao da je ukrajinska vlada spremna da promeni budžetski i poreski zakon kako bi sredstva bila dostupna svim ukrajinskim regionima.

"Naša vlada je vlada Donjecka, Lavova, Ternopolja, Luganska i Simferopolja. Mi možemo da sačuvamo ukrajinsku državu", rekao je Jacenjuk.

Šefovi diplomatija Rusije, SAD, EU i Ukrajine u četvrtak su u Ženevi posle pregovora koji su trajali oko sedam sati, postigli sporazum o koracima ka smirivanju krize u Ukrajini.

U Ukrajini je i dalje napeto. Naoružane proruske grupe ne napuštaju zgrade vlade na istoku Ukrajine, a vlasti im prete "konkretnim akcijama" posle praznika, uprkos sporazumu iz Ženeve.

Proruski zvaničnici kažu da će napustiti zgrade samo ako ukrajinska vlada podnese ostavku, dok im iz Kijeva odgovaraju da imaju rok do kraja praznika.

Proruski pobunjenici na istoku Ukrajine poručili su da ih dogovor postignut u četvrtak u Ženevi o ublažavanju krize, koji podrazumeva da polože oružje i napuste okupirane vladine zgrade u više od 10 gradova, ne obavezuje i da će ga poštovati samo ako privremena vlada u Kijevu podnese ostavku, prenela je agencija AP.

Samoproglašeni lider proruskih separatista u istočnoj Ukrajini Denis Pušilin, portparol samoproklamovane Donjeck Narodne Republike , rekao je novinarima da pobunjenici ne priznaju kao legitimnu vladu Ukrajine, jer kako je rekao, i ona zauzima javne zgrade ilegalno.

"Ovo je razuman dogovor, ali svi treba da napuste zgrade, uključujući i Jaceniuka i Turčinova ", rekao je on, misleći na vd ukrajinskog premijera i predsednika.

Pušilin je u petak ponovio poziv na referendum koji bi, kako je rekao, omogućio "samoopredeljenje naroda".

Istovremeno, danas su aktivisti samoproglašene Narodne republike Donjeck preuzeli kontrolu nad gradom Seversk u Donjeckoj oblasti, na istoku Ukrajine.

Sa zgrade lokalne gradske uprave i policije je skinuta ukrajinska i postavljena zastava Donjecke republike, a lokalne vlasti su objavile da će sarađivati sa aktivistima, prenela je agencija Itar-Tass.

U Seversk je kamionima stiglo dvadesetak pristalica Narodne republike Donjeck, a na trgu ispred gradske uprave im se pridružilo više desetina građana Severska. Nakon kratkih pregovora, proruski aktivisti i policajci su saopštili da je grad od sada pod upravom Donjecke republike, navodi se u izveštaju Itar-Tasa.

Prilikom preuzimanja zgrada lokalne uprave i policije nije ispaljen nijedan metak, a policija je objavila da će, kao i do sada, nastaviti da održava red u gradu, ali sada u saradnji sa aktivistima.

Seversk je grad od 12.000 stanovnika u Artjomovskom okrugu, u Donjeckoj oblasti.

Ukrajinska vlada je potom upozorila da bi mogla da preduzme "još konkretnih akcija" naredne nedelje ukoliko proruski separatisti ne obustave okupaciju javnih zgrada pod uslovima predviđenih međunarodnim sporazumom u Ženevi.

Prethodno je sekretar za štampu specijalnih ukrajinskih snaga Marina Ostapenko rekla da se "antiterorističke operacije" u istočnoj Ukrajini nastavljaju, ali su sada u "neaktivnoj fazi", u skladu sa sporazumom iz Ženeve i zbog Uskrsa.

Ministar inostranih poslova Andrij Deščica, uprkos zahtevima proruskih aktivista s istoka Ukrajine, ističe kako u sporazumu sa Rusijom nije predviđeno i rasturanje proevropskog protestnog kampa na trgu Majdan u Kijevu, objašnjavajući da je stanje na tom trgu po njemu legalno, prenosi Rojters.

Deščica je izrazio nadu da bi tokom nastupajućeg uskršnjeg vikenda moglo da dođe do smanjivanja tenzija i da bi posmatrači OEBS-a mogli da nadgledaju proces napuštanja zauzetih zgrada, napominjući da se "separatistima nudi i amnestija".

Ukoliko, međutim, povlačenje iz okupiranih zgrada ne bi počelo u narednih nekoliko dana, posle Uskrsa bi mogle da uslede konkretne akcije ukrajinskih vlasti, istakao je Deščica, ne dajući detaljnija obaveštenja o mogućoj prirodi tih akcija.

Ukrajinski ministar inostranih poslova je ponovio tvrdnje i ostalih vladinih zvaničnika da se "antiteroristička operacija" najavljena prošle nedelje nastavlja.

Govoreći o toj operaciji, Deščica je rekao kako će "njen intenzitet zavisiti od praktične implementacje sporazuma, od stvarne evakuacije okupiranih zgrada i predaje oružja".

Ukrajina i Rusija su u četvrtak postigle dogovor da preduzmu korake u cilju smirivanja tenzija duž zajedničke ukrajinsko-ruske granice posle više od mesec dana nemira.

Izgledalo je da je sporazum, koji je sklopljen uz posredovanje SAD i EU, sprečio neposrednu krizu, ali ne nudi garancije za dugoročno rešenje, navodi AP.

Sporazumom je predviđeno da zgrade koje su zauzele proruske grupe budu vraćene. Ali nijedna vladina zgrada u istočnoj Ukrajini još nije ispražnjena, javili su juče lokalni mediji.

Timosenko apeluje na Kongres SAD da vojno pomogne

Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko, koja je i kandidat na predsedničkim izborima planiranim za 25. maj, apelovala je na američki Kongres da pruži vojnu pomoć Ukrajini, objavila je danas pres služba njene stranke Batkivščina.

Timošenkova apeluje da američki Kongres "preduzme sve moguće korake za podršku Ukrajini i odbranu njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta", prenosi Itar-Tas s.

Bivša ukrajinska premijerka navodi kako je njenoj zemlji potrebna opsežna pomoć, uključujući odbrambene tehnologije, sisteme protivavionske odbrane, kao i obuku za vojne specijaliste i osoblje.

Timošenkova je uprkos ovakvog apela pozdravila rezultate jučerašnjih četvorostranih pregovora između predstavnika Ukrajine, Rusije, SAD i EU u Ženevi kao "prvi korak u pravom smeru".

Timošenkova se danas izjasnila u prilog reforme lokalnih vlasti i njihove veće samostalnosti i omogućavanja boljeg statusa ruskog jezika, za šta su nužne promene ustava.

Bivša premijerka je podržala i ideju finansijske nezavisnosti ukrajinskih regiona.

Tokom svog današnjeg boravka u Donjecku, Timošenkova se susrela sa članovima bataljona dobrovoljaca koji je oformljen zahvaljujući zalaganju lokalnih lidera Batkivščine.

Tom prilikom ona se založila za veće razumevanje izmedu istoka i zapada Ukrajine.

Lavrov i Keri ostaju u kontaktu

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov razgovarao je večeras sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem i ukazao američkoj strani da je neophodno da ukrajinske vlasti trenutno i potpuno ispune uslove Ženevskog sporazuma, saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.

Ministarstvo je podsetilo da sporazum predviđa nekorišćenje sile i početak dijaloga na nacionalnom nivou o novom ustavu koji bi uključio sve ključne političke snage i regione Ukrajine, prenosi Itar-Tas s.

Keri i Lavrov su se složili da nastave kontakte u interesu što skorije normalizacije situacije u Ukrajini, dodaje se u saopštenju ruskog ministarstva objavljenom nakon telefonskog razgovora dvojice zvaničnika.

Oni su razgovarali i o mogućoj međunarodnoj pomoći u rešavanju političke krize u Ukrajini, a u svetlu jučerašnjeg sastanka u Ženevi, navodi se u saopštenju i dodaje da je razgovor inicirala američka strana, prenosi Itar-Taš.