"Rusija se zalaže za uspostavljanje dijaloga u Ukrajini između vlasti u Kijevu i ostalih regiona", rekao je Lavrov novinarima u Limi, gde boravi u zvaničnoj poseti.

Lavrov je rekao da "ruska vlada veruje da taj dijalog treba da bude pokrenut u okviru i pod okriljem OEBS-a".

"Nadamo se da će naši partneri i zapadne kolege pustiti Ukrajince da pokrenut taj dijalog bez mnogo prepreka", dodao je ruski zvaničnik.

Lavrov se nalazi na turneji po Latinskoj Americi, tokom koje će posetiti Čile, Peru, Nikaragvu i Kubu.

Merkelova traži od Putina pomoć u oslobađanju posmatrača

Nemačka kancelarka Angela Merkel je danas od ruskog predsednika Vladimira Putina zatražila pomoć u oslobađanju posmatrača Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), koje su u petak 25. aprila zarobili proruski pobunjenici na istoku Ukrajine, saopštio je danas zvanični Kremlj.

Ukrajina proteruje atašea ruske ambasade

Ukrajinske vlasti su donele odluku o proterivanju mornaričkog atašea ambasade Rusije u Kijevu Kirila Koljučkina."Mornarički ataše ruske ambasade je proglašen personom non grata zbog delovanja koje je nekompatibilno sa njegovim diplomatskim statusom, a u skladu sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima", rekao je portparol, Ministarstva spoljnih poslova za agenciju interfaks, a preneo Glas Rusije.

"Angela Merkel je zatražila pomoć u oslobadanju posmatrača iz više evropskih zemalja, uključujući Nemačku, koji su zarobljeni na jugoistoku Ukrajine", navodi se u saopštenju objavljenom nakon telefonskog razgovora dvoje lidera, preneo je Rojters.

"Putin i Merkelova su se usaglasili oko važnosti maksimalnog korišćenja potencijala OEBS-a u posredovanju u Ukrajini", naveo je Kremlj.

U timu posmatrača OEBS-a, koji su predvodili Nemci, bilo je i predstavnika Češke, Danske, Poljske i Švedske. Šveđanin je pušten iz zdravstvenih razloga, a preostalih sedam zarobljenika je u nedelju izvedeno pred novinare. Oni su rekli kako su u dobrom zdravstvenom stanju. Lider pobunjenika je za njih rekao da predstavljaju "ratne zarobljenike" i špijune NATO.

Putin je nemačkoj kancelarki ovom prilikom takođe poručio da su za rešenje ukrajinske krize ključni povlačenje jedinica ukrajinske vojske sa jugoistoka Ukrajine, okončanje nasilja i početak nacionalnog dijaloga.