• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO usvojio plan za "udarnu pesnicu" u Evropi

Izvor Beta

Dvodnevni samit NATO u Velsu završen je danas zajedničkom deklaracijom u kojoj se najavljuje formiranje nove udarne jedinice za brze intervencije i niz mera za podizanje borbene gotovosti Alijase.

"Spremni smo da odgovorimo na sve bezbednosne izazove, odakle god dolazili", rekao je generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen na završnoj konfereciji za medije, predstavljajući rezultate samita.

Rasmusen je saopštio da su šefovi država i vlada NATO usvojili Akcioni plan za spremnost kojim se stvara ta "udarna pesnica" kombinovanih pešadijskih, vazdušnih, pomorskih i specijalnih snaga u novim, nestalnim bazama na istoku Evrope.

Ta udarna jedinica i već postojeće snage NATO za brzo reagovanje mogu biti upotrebljeni bilo gde u svetu, ako to zapreti bezbednosti atlantskih saveznika.

Čelnik NATO je naglasio da je "bezbednosno okruženje s kojim se suočava NATO manje predvidljivo nego ikad, Rusija napada Ukrajinu, nasilni ekstremisti su i usponu na Srednjem istoku, nestabilnost sve veća na severu Afrike".


Rasmusen je saopštio da je data podrška Amerikancima i drugim članicama koje već vojno nastoje da zaustave prodor i unište islamske teroriste tzv. Islamske država Iraka i Sirije.

On je objasnio da NATO kao celina ne namerava da krene u borbene vojne akcije u Iraku i Siriji, ali će, ako to zatraži iračka vlada, pružiti pomoć i obučiti iračke bezbednosne snage da bi se porazili islamski teroristi.

Rasmusen uopšte nije spomenuo pregovore o mirovnom rešenju ukrajinske krize u Minsku, a izvori na zasedanju i zapadni mediji tvrde da SAD i čelnici NATO ne veruju u uspeh tih pregovora I mirovnog rešenja koje su ponudili Moskva i Kijev, pa traže i dalje oštar stav prema Rusiji i zadržavanje pretnje najoštrijim ekonomskim sankcijama Moskvi.

Više članica NATO, među kojima Nemačka, Francuska, Italija, misle da bi u slučaju da dođe do primirja u Ukrajini, trebalo dati šansu sprovođenju mirovnog plana i zaustaviti sankcije i dalji pritisak na
Moskvu, dok se ne vide rezultati tog dogovora.

Rasmusen je objasnio da će udarna jedinica NATO imati sopstveni komandno-kontrolni centar, opremu, snabdevanje, planiranje, a osnažiće se u tu svrhu i razmena obaveštajnih podataka.

On je rekao da su vrata članstva u NATO otvorena za sve zemlje i naglasio da "neka treća zemlja ne može staviti veto na proširenje NATO", čime je jasno ciljao na stav Rusije da bi zahtev Kijeva za ulazak u redove NATO doveo u pitanje ponuđeni mirovni plan za Ukrajinu.

Rasmusen je dodao da usvojen i važan paket mera podrške Gruziji koja se priprema za članstvo, a rekao je i da su se vođi NATO "saglasili da osnaže i usredsrede razgovore s Crnom Gorom o njenom članstvu".

"Procenićemo krajem 2015, najkasnije, hoće li Crnoj Gori biti upućen poziv da uđe u članstvo Atlantskog saveza", naveo je generalni sekretar NATO.

Lideri NATO su usvojili i mere za jačanje svog ustrojstva, uključujući snažniju odbranu od sajber (internet) napada, a ponuđena je mnogo aktivnija saradnja s partnerima, na osnovu iskustava NATO iz operacija u Bosni, na Kosovu, Roga Afrike, vazdušnih operacija u Libiji i Avganistanu.

Članice NATO smatraju da su nasilje i prodor odlično naoružanih i novcem snabdevenih islamističkih terorista u Iraku, Siriji i na severu i zapadu Afrike direktna pretnja i evropskoj bezbednosti jer se strahuje da bi islamističko nasilje, dotur oružja, eksploziva i ekstremizma mogli da se prošire po celom Sredozemlju.

Na pitanje novinara kako će te snage i baze na istoku Evrope moći da se uklope u odredbe sporazuma o partnerstvu s Rusijom iz 1997. godine da NATO neće imati stalne baze u članicama na istoku, Rasmusen je ponovo rekao da je Rusija ta koja krši te odredbe koje su u osnovi evropskog poretka o bezbednosti.

On je prethodno predočio da NATO ostavlja netaknutim te političke odredbe iz sporazuma s Moskvom kao osnovu i mogućnost da se političkim i mirnim sredstvima uspostavi poverenje i bezbednost na kontinentu.

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kalinjingrad

Ameri nisu svesni koliko imaju neprijatelja. Drago mi je da 75 % stanovnistva na planeti misli kao ja. I 99 % stanovnistva istocne eu. Tako da,u slucaju konflikta..

Laufer

Ko je pakovao kofere i bezao iz svoji zemlje u Argentinu i ostale zemlje J. Amerike i tamo se krio opste je poznato! Moskva nikad nije pala za razliku od Berlina.

Lumar

Dakle, samit je prosao tuzno. Sad je jasno da njima ne odgovara primirje u Ukrajini, ali eto, do njega je doslo po inicijativi Putina. Mislim da bi vec trebalo da razmisljaju o tome kako ce biti ubrzo okrivljeni za skrivanje ubica 300 neduznih putnika malezijskog aviona.

special image