Iako je to ocenjeno kao "napad na privatnost", nove mere odobrene kasno sinoć, proširuju ova ovlašćenja i dozvoljavaju turskom telekom regulatoru (TIB) da blokira sajtove u cilju "zaštite nacionalne bezbednosti, javnog reda i sprečavanja kriminala", preneo je AFP.
Provajderi zatim imaju četiri sata da obustave sajt ili da izbrišu njegov sadržaj.
Zakon, takođe, dozvoljava TIB-u da više od dve godine prikuplja podatke iz onlajn komunikacije, uključujući i one koji pokazuju koje je sajtove korisnik posećivao i koliko se dugo zadržavao na njima.
TIB je do sada mogao da dođe do podataka samo u slučaju kriminalne istrage ili prema nalogu suda.
Stroge mere kontrole interneta osudila je organizacija Reporteri bez granica, a zakonu se oštro protivi glavna opoziciona Republikanska narodna partija (CHP), koja je najavila da će se na Ustavnom sudu boriti za njegovo ukidanje.
Erdogan, koji je prošlog meseca izabran za predsednika pošto je prethodno, više od decenije bio premijer, ne krije svoj prezir prema društvenim mrežama, nazivajući ih "nožem ubice", a postala je poznata i njegova izjava da će "zbrisati" Twitter.
Vlada je privremeno, u martu, blokirala Twitter i YouTube, pošto su na njima objavljeni audio snimci koji upućuju da su Erdogan i krug njegovih bliskih saradnjika bili umešani u korupcijski skandal.
Partizan nemilosrdan u ABA, gazi redom: Pukla stotka, crno-beli ne daju vrh tabele!
Pukla stotka u "Areni", Zvezda ne da Partizanu da pobegne: Crveno-beli stigli na vrh, sad čekaju derbi!
Željko slušao, novinar ga šokirao predavanjem usred konferencije: Je l' znate zašto je Zvezda inferiorna?
Kosovo više neće da igra! Sazvali hitnu konferenciju za medije pa zapretili - više ni meč, ako ih ne priznaju!
"Ako nemam 3.000€ da platim kiriju u Beogradu bolje da se upucam": Influenserka zgrozila javnost izjavom o parama