Južni koridor bi imao dva gasovoda preko kojih bi gas, nezavisno od ruskih gasovoda, iz Kaspijskog basena i Srednje Azije stizati preko Turske, Grčke i Albanije u Italiju i dalje u zemlje EU.

Time će biti ojačano povezivanje energetske mreže evropske dvadesetosmorice, što je je i deo nastojanja da se, uz obnovljive izvore, obezbede takođe razni izvori snabdevanja EU energijom, istakao je Kanjete i time odgovorio kako misli da zajamči manju zavisnost Evrope o ruskog gasa.

Kanjete, izabran za komesara za energetiku u novoj Evropskoj komisiji(EK), obrazlagao je svoj budući program rada pred poslanicima EP koji moraju da potvrde sve komesare EK.

Italijansko predsedništvo EU je ranije stavilo do znanja da podržava izgradnju Južnog toka, koji treba da prođe i kroz Srbiju.

Šefica italijanske diplomatije Federika Mogerini, koja je izabrana za novu visoku predstavnicu za spoljnu i bezbednosnu politiku EU, je prethodno podvukla da je Južni tok "veoma važan za energetsku bezbednost naše zemlje i cele Evrope", uz napomenu da treba naći načina da se on usaglasi s propisima EU.

Izgradnjom Južnog toka "će biti više izvora snabdevanja gasom EU", ukazao je i italijanski državni sekretar za Evropu Sandro Goci.

Izabrani komesar za energetiku Kanjete je rekao "da bi veoma dobro bilo da se izgradi Južni tok, s tim da se nužno uskladi sa zakonima".

Ali je predočio da "privatni sektor mora hitno investirati u Južni koridor, kojem se mora mora dati apsolutno prvenstvo".