Brat Heningove supruge, Kolin Livesi (Colin Livesey) opisao je ubijenog Heninga kao "sjajnu osobu" i ocenio je da je vlada premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) trebalo da učini više kako bi ga oslobodila.

Hening (47) je otet iz konvoja, u decembru 2013, u prvom satu tek što je stigao u Siriju.

Bio je otac dvoje dece, i vrlo tehnički umešan, zbog čega su ga prijatelji zvali "gedžet". Svi su ga znali kao taksistu, a bio je i poznat po velikom srcu, zbog kojeg je pre otmice bio u tri humanitarne misije.

Pre no što je otišao u Siriju četvrti put, Hening je rekao BBC-ju da on nije musliman, ali da mu je poseta jednom izbegličkom kampu izmenila život i da zbog toga ima potrebu da se vraća.

Njegova supruga je koliko prošle sedmice molila da Hening bude oslobođen, tvrdeći da je on nevin. Prema njenim rečima, Heningova porodica je i dalje pokušavala da komunicira sa otmičarima, pa je čak dobila i audio poruku u kojoj se on čuje kako moli za život.

Generalni sekretar Muslimanskog saveta Britanije Sudža Šafi napisao je na Twitteru da je Alen Hening "pomagao muslimanima" i da je njegovo ubistvo "besprizoran i uvredljiv čin".

Heningov prijatelj Madžid Frimen (Majid Freeman), koji je bio sa Heningom u konvoju iz kojeg je on otet, takođe je optužio vladu Dejvida Kamerona da nije adekvatno reagovala i ocenio da je Hening bio prepušten sami sebi.

"Oni (Islamska država) daju taocima nedelju dana pre no što naprave video snimak, a onda ih ubiju. U Alenovom slučaju, to se oteglo na tri sedmice... sto pokazuje da su oni možda razmatrali mogućnost da ga oslobode", rekao je Frimen.

Hening je četvrti zapadnjak kojeg su ekstremisti Islamske države likvidirali odsecanjem glave - pred kamerama. Motiv je uvek isti: maskirani dželat poručuje ko je sledeća žrtva i ubiju taoca. Pre Heninga, likvidirana su dva američka novinara i jedan humanitarni radnik iz Britanije.

Autentičnost video snimka još nije potvrđena.