Na osnovu 87,33 odsto prebrojanih glasova, GERB je osvojio 32,61 odsto glasova, saopštila je Centralna izborna komisija, dok je njenom glavnom protivniku, Socijalističkoj partiji, pripalo 15,27 odsto glasova, preneo je BTA.

Portparol socijalista Atanas Merdžahanov rekao je da je ovo težak poraz za tu partiju i smatra da je to rezultat razočaranja građana.

Zvaničnici GERB-a su danas na konferenciji za štampu u Sofiji najavili da će ta stranka, na čelu sa bivšim bugarskim premijerom Bojkom Borisovim, započeti razgovore sa drugim strankama nakon što budu objavljeni zvanični rezultati jučerašnjih izbora, preneo je Rojters.

Oni su, međutim, odbacili mogućnost koalicije sa svojim glavnim protivnicima, Socijalističkom partijom, kao i sa turskom manjinskom partijom Prava i slobode, već su rekli da su spremni da formiraju manjinsku vladu i da u tome očekuje podršku drugih stranaka.

Prema ovim procenama, Bugarska će najverovatnije ponovo imati koalicionu vladu, preneo je Rojters.

Bugari su birali 240 poslanika novog saziva parlamenta među 6.063 kandidata, uključujući one koji su istovremeno kandidovani u dve izborne jedinice koje su nominovale ukupno 56 političkih partija.

Ovo će biti peta bugarska vlada za poslednje dve godine, tokom kojih se zemlja suočila s masovnim uličnim protestima i nezadovoljstvom.

Zbog razočaranja građana, izlaznost na ovim izborima bila je ispod 50 odsto, najmanja za poslednjih 25 godina, od kada je u Bugarskoj smenjen komunisticki režim, prenele su agencije.

Borisov je juče rekao da su izbori "poslednja šansa" za spas Bugarske i upozorio da ako nova vlada ne bude formirana i ponovo budu raspisani izbori, neće ostati ništa što bi održalo zemlju.

Koalicija predvođena socijalistima vladala je Bugarskom do jula, a period koji je provela na vlasti obeležili su katastrofalne poplave, spor zbog snabdevanja ruskim gasom i masovni protesti građana.

Borisov je bio premijer Bugarske od 2009. godine do masovnih protesta zbog siromaštva i visokih cena energenata, zbog kojih je u februaru 2013. godine podneo ostavku, podsetio je AFP.

Na prevremenim izborima u maju 2013, GERB je ponovo odneo pobedu, ali Borisov nije mogao da formira vladu, pa su socijalisti i MRF formirali tehnokratski kabinet, na čijem je čelu bio Plamen Orešarski.

Borisov (55), bivši vatrogasac i telohranitelj cara Simeona i komunističkog lidera Todora Živkova, bio je 2005. godine izabran za gradonačelnika Sofije, a naredne godine je osnovao GERB.

Bugarska, najsiromašnija članica EU, u kojoj je prosečna mesečna plata oko 400 evra (samo 20 evra više nego u Srbiji uz znatno više cene struje, recimo), još nije uspela da se izbori s korupcijom i organizovanim kriminalom, a nužne su i korenite reforme u zdravstvenom, penzijskom i obrazovnom sistemu.