• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stotine hiljada Italijana protiv zakona o radu

Izvor Beta

Više stotina hiljada ljudi protestovalo je danas u Rimu zbog najavljene promene zakona o radu koja će omogućiti lakše otpuštanje radnika.

U centru Rima ukrstile su se dve povorke demonstranata zbog čega je satima bio otežan saobraćaj.

Liderka konfederacije sindikata CGIL Susana Kamuso je obećala je nove proteste i štrajkove ako premijer Mateo Renci ne odustane od namere da poslodavcima omogući više prostora za otpuštanja.

Lakše otpuštanje ne znači više zapošljavanja

Predstavnik sindikata metalaca FIOM Federiko Belono ocenio je da vlada obmanjuje ljude navodeći da će "oduzimanje nekih prava, automatski olakšati zapošljavanje ljudi".

Renci, koji dolazi s levog centra, ocenjuje da poslodavci strahuju da zaposle nove radnike pošto ih ne mogu otpustiti ako posao krene naopako, pošto sadašnji zakon otežava otpuštanje radnika. On je uveren da će reforma zakona o radu pomoći oživljavanju italijanske privrede.

U Italiji je nezaposleno više od 12 odsto ljudi, a praktično je svaka druga mlada osoba bez posla zbog čega mnogi odlaze u inostranstvo da traže posao.

Renci je predložio "Zakon o radnim mestaima" koji predviđa manji trošak otpremnina za poslodavce koji zapošljavaju mlade radnike na neodređeno. Godinama unazad u Italiji je trend da se mladi zapošljavaju na godinu dana zbog čega nisu imali sigurnost.

S druge strane, udruženje poslodavaca Konfidustria tražila je još veće olakšice.

Današnji skup je prvi protest protiv vladajuće Demokratske stranke premijera Rencija, koja je istorijski gledano uvek bila povezana sa sindikatom.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image