Ovo je najnoviji u nizu incidenata u kojima su letelice preletale nuklearne elektrane u Francuskoj, za koje za sada niko nije preuzeo odgovornost, a francuske vlasti tvrde da ne predstavlju nikakvu opasnost.
Pokrenuta je istraga da bi se utvrdilo ko daljinski upravlja bespilotnim letelicama.
Ovi incidenti su pokrenuli debatu o bezbednosti nuklearnih elektrana u Francuskoj gde se velika količina struje dobija iz atomske energije.
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da letelice ne predstavljaju razlog za zabrinutost zato što su nuklearke izgrađene da izdrže snažan zemljotres ili udar aviona.
Prema francuskom zakonu je zabranjeno leteti u prečniku od pet kilometara oko nuklearne elektrane i za kršenje ove zabrane zaprećena je jednogodišnja zatvorska kazna i novčana globa od 75.000 evra.
Ekološka grupa za lobiranje Grinpis, čiji su aktivisti u prošlosti organizovali proteste ispred nuklearnih elektrana u Francuskoj, demantovala je bilo kakvu umešanost u misteriozne incidente.
Francuska je zemlja koja najviše zavisi od nuklearne energije u svetu. Ona ima 58 reaktora i glavni je zagovornik proizvodnje atomske energije u međunarodnoj zajednici.
Međutim, Socijalistička partija predsednika Fransoa Olanda sklopila je sporazum za Zelenima pre parlamentarnih i predsedničkih izbora 2012. godine u kome je obećala smanjenje zavidnosti od nuklearne energije sa više od 75 na 50 odsto tako što će do 2025. godine zatvoriti 24 reaktora.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama