• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina i SAD počinju da izdaju vize na deset godina

Izvor Tanjug

Američki predsednik Barak Obama najavio je danas u Pekingu da će SAD i Kina početi da izdaju vize građanima u trajanju do deset godina.

Govoreći na skupu lidera zemalja APEK-a, Obama je poručio da zainteresovanost SAD za Aziju ne treba da bude razlog zabrinutosti kineskih lidera.

"Prosperitet neke zemlje ne mora da bude postignut na štetu druge zemlje", kazao je američki predsednik. "Mi želimo da Kina napreduje. Borimo se za bolje privrede, ali takođe želimo da sarađujemo u brojnim oblastima i izazovima i mogućnostima za obe zemlje", rekao je Obama.

Prema novom viznom sporazumu, građani SAD i Kine moći će da dobijaju poslovne i turističke vize u trajanju do deset godina, dok su do sada one izdavane na godinu dana.

Studentske vize i vize u okviru kulturne razmene, umesto godinu dana, od sada će važiti pet godina, dodao je američki predsednik.

Obama je poručio i da SAD i Kina rade u prijateljskoj atmosferi na izgradnji bliskijih veza.

"Amerika je pacifička sila, i mi predvodimo promovisanje zajedničkih bezbednosnih pitanja i zajedničkog ekonomskog rasta u ovom veku, kao što smo činili i u prošlom", kazao je Obama u obraćanju na skupu APEK-a.

Vizni sporazum, međutim, ne produžava vreme zadržavanja građaana dve zemlje u tim zemljama, već samo period tokom kojeg je posetiocu omogućeno da uđe u zemlju, bez ponovnog podnošenja zaheva za vizu.

SAD su navele da se nadaju da će taj sporazum uticati na povećanje kineskih putnika u SAD, i posledično na unošenje dodatnih milijardi dolara u američku ekonomiju.

Samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) koji je u toku u Pekingu, uz učešće 20 svetskih lidera, među kojima su, pored Obame i predsednici Rusije i Kine Vladimir Putin i Sji Đinping.

Najavljeno je da će Putin i Sji imati i bilateralni sastanak, a iz Moskve se ne isključuje ni mogućnost neformalnog sastanka Putina i Obame.

Samit APEC-a prati više od 4.000 novinara, a predviđen je program i za supruge šefova država i vlada, koje će takođe prisustvovati nekim sastancima.

Zemlje APEC-a, u kojima živi 40 odsto svetskog stanovništva, beleže 57 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda i 46 odsto svetske trgovine.

Rusija je jedina evropska članica te organizacije, fokusirane na trgovinu i ekonomsku saradnju razvijenih privreda i onih u razvoju, navodi kineska agencija Sinhua.

Kineski mediji ocenjuju da lideri Kine i Rusije, ratni heroj Sji i bivši agent KGB Putin, imaju izuzetno bliske odnose koji oslikavaju zajedničke interese dveju zemalja i da će verovatno "zbiti redove" pred kritikama koje na račun njihove politike iznose SAD, Kanada, Australija i Japan.

Moskva je izložena kritikama i sankcijama Zapada zbog situacije u Ukrajini, kao i zbog stava prema disidentima i homoseksualcima.

Peking ima napete odnose s Japanom, Vijetnamom i Filipinima zbog teritorijalnih sporova, a nedavno je bio meta kritika Zapada zbog odnosa prema zahtevima za slobodne izbore u Hongkongu.

Sji i Putin imaju identične stavove po brojnim pitanjima, uključujući žaljenje zbog raspada S S SR, za koje smatraju odgovornim tadašnjeg sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova, prenosi Sinhua.

"Ženmin žibao", zvanični dnevnik kineske komunističke partije, primećuje da su se Kina i Rusija približile u poslednje dve decenije zbog obostrane zabrinutosti zbog američke moći.

Dve zemlje često govore jednim glasom u Savetu bezbednosti UN, gde imaju pravo veta, i ponekad se suprotstavljaju zapadnim silama, na primer po pitanju Sirije.

Rusija, bogata resursima, prirodni je snabdevač rastuće kineske ekonomije. Dve zemlje su tokom Putinove posete u maju potpisale sporazum o uvozu ruskog gasa vredan 400 milijardi dolara.

Američki mediji, sa svoje strane, ocenjuju da se Kina i SAD, u okviru APEC-a bore za regionalnu prevlast u trci za trgovinskim ugovorima vrednim milijarde dolara.

Dok Vašington sa 12 zemalja, među kojima nije Kina, zagovara trgovinski sporazum Transpacifičko partnerstvo (TPP), Peking promoviše Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo (RCEP), koje bi obuhvatalo Kinu, članice ASEAN-a i još pet zemalja regiona.

Kina želi da ovogodišnji samit APEC-a iskoristi za lansiranje Azijsko-pacifičkog sporazuma o slobodnoj trgovini (FTAAP), koji bi bio otvoren za sve članice organizacije.

Vašington je ranije podržavao FTAAP, koji je na dnevnom redu od 2010. godine, ali Bela kuća sada želi da se fokusira na TPP i pokušava da spreči kinesku stranu da u konačno saopštenje koje će biti izdato sa samita APEC-a unese bilo kakvu odrednicu koja bi vodila ka pregovorima o FTAAP-u.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Imaginarni Realista

Prosperitet neke zemlje ne mora da bude postignut na štetu druge zemlje. Opaaa, znaci sad ce kineske firme da investiraju u ameriku, prave fabrike i zaposljavaju amerikance kao jeftinu radnu snagu za saku dolara?

special image