Specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima i borbi protiv terorizma Ben Emerson ocenio je danas da je "tužilac SAD u zakonskoj obavezi da podigne krivične prijave protiv odgovornih” za mučenja pomenutih u izveštaju američkog Senata o torturi koju je CIA primenjivala na zatvorenicima.

Emerson je naveo da izveštaj Senata otkriva "jasnu politiku orkestriranu na visokom nivou u okviru Bušove (bivši američki predsednik Džordž) administracije”, kao i da zvaničnici koji su planirali i odobrili zločine moraju da budu procesuirani", prenela je agencija Rojters.

"Pojedinci odgovorni za zločinačko udruživanje, otkriveni u današnjem izveštaju moraju da budu izvedeni pred lice pravde i moraju da se suoče sa kaznama koje odgovaraju težini zločina", naveo je Emerson dodajući da je umešanost visoke politike razlog više za krivično gonjenje.

Komitet američkog Senata objavio je danas izveštaj u kome se zaključuje da oštre tehnike ispitivanja nisu proizvele nijedan kritični obaveštajni podatak do koga se nije moglo doći nenasilnim sredstvima.

Komitet je proveo četiri godine istražujući "voterbording" (simulirano utapljanje) i druge kontroverzne metode koje je CIA koristila tokom ispitivanja osumnjičenih za terorizam, za vreme administracije bivšeg predsednika DŽordža Buša mlađeg.

Izveštaj je u aprilu bio gotov za objavljivanje, ali to nije učinjeno, uglavnom zbog prigovora CIA.

Centralna obaveštajna agencija koristila je seksualne pretnje, simulirano davljenje i druge kontroverzne metode u ispitivanju osumnjičenih za terorizam, koje su sve bile neefikasne za dobijanje ključnih informacija, navodi se u izveštaju američkog Senata, koji je danas objavljen.

Postupanje prema zatvorenicima u tajnim zatvorima CIA pre jedne decenije bilo je gore nego što je američka administracija govorila Kongresu ili javnosti, navodi se u izveštaju obaveštajnog Komiteta Senata o torturi.

AKTVISTI ZA LJUDSKA PRAVA OČEKUJU REAKCIJE

I aktivisti za ljudska prava, iz SAD i sveta očekuju reakcije na izveštaj Senata. Ovo je prva reakcija jedne od njih, En Rajt, bivšeg američkog diplomate i žene pukovnika u vojssci i rezervnim snagama, koja je napustila Ministarstvo spoljnih poslova zbog neslaganja oko rata u Iraku.