Ludžain Hatlul uhapšena je 1. decembra u pokušaju da uđe u Saudijsku Arabiju iz Ujedinjenih Arapaskih Emirata za volanom svog automobila. Druga je novinarka Majsa Alamudi koja je došla automobilom do granice da pruži podršku uhapšenoj Saudijki.

Aktivistkinje, koje su danas prijavile slučaj, nisu navele pod kakvim optužbama će Saudijke izaći pred sud protiv terorizma. Navele su da se istraga odnosi i na njihove aktivnosti na društvenim mrežama na internetu.

Ludžain Hatul prati 228.000 ljudi na Tviteru, a Majsu Alamudi 131.000 ljudi. Ona je animirala jedan program prenet na Jutjubu o zabrani vožnje u Saudijskoj Arabiji.

Međunarodna organizacija za zaštitu novinara označila je tu zemlju kao "neprijatelja interneta" jer sprovodi "nemilosrdnu cenzuru poslednjih godina".

Saudijska Arabija, ultrakonzervativna kraljevina koja strogo primenjuje šerijatski zakon, jedina je zemlja na svetu u kojoj žene nemaju prava da voze. Njima je potrebna dozvola da putuju, rade i da se udaju.

Iako u Saudijskoj Arabiji ne postoji nikakav poseban zakon koji ženama zabranjuje da voze, one ne mogu da steknu vozačke dozvole.