Matarela (73) osvojio je prostu većinu, odnosno 505 glasova, i proglašen je pobednikom trećeg dana glasanja, iako svi glasovi nisu do kraja prebrojani.

Matarela će na čelu države naslediti Đorđa Napolitana (89), koji je ranije ovog meseca podneo ostavku, navodeći kao razlog "znake umora".

Novi predsednik je bio kandidat premijera Matea Rencija, koji ga je i nominovao za tu funkciju, koja u Italiji ima uglavnom ceremonijalni karakter, ali obuhvata ovlašćenja za postavljanje premijera. 

Matarela, koji je trenutno član vladajuće Demokratske partije (PD), bivši je demohrišćanin sa Sicilije koji je ušao u parlament nakon što je njegovog starijeg brata Pjersantija, tadašnjeg regionalnog predsednika ovog ostrva, ubila mafija 1980.

Nekoliko puta je bio na ministarskoj dužnosti u vladama i desnog i levog centra, a sudija je Ustavnog suda od 2011. godine.

Italijanski premijer Mateo Renci, koji je podržao Matarelu, rekao je da za svog kandidata da je reč o "poštenom političaru", prenela je ANSA.

Matarela je prvi put izabran u Donji dom parlamenta 1983. kao levičarski član Hrišćanskih demokrata (DC) stranke koja se raspala početkom devedesetih u jeku korupcionaškog skandala, da bi se kasnije pridružio PD.

Bio je ministar za parlamentarna pitanja i kasnije, u vladi premijera Djulija Andreotija, ministar obrazovanja, a ostavku je podneo 1990. kada je parlament usvojio zakon kojim se liberalizuje medijska scena u Italiji.

Kritičari navode da je ovaj zakon dao značajnu prednost poslovnim interesima bivšeg premijera Silvija Berluskonija, koji je svoje bogatstvo stekao zahvaljujući medijskoj imperiji.

Berluskoni, na čelu stranke Napred Italijo izrazio je u četvrtak protivljenje kandidaturi Matarele, što su neki komentatori doveli u vezu sa tim događajem.

Renci je, s druge strane, isti događaj prikazao kao svetli primer Matarelinog integriteta.