• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Buš: Hitna potreba za antiraketnim štitom

Predsednik SAD Džordž Buš ocenio je da je antirakenti štit u Evropi potreban za bezbednost SAD i NATO saveznika uprkos primedbama Rusije. Američki ministar odbrane Robert Gejts rekao je ranije u Pragu da bi Vašingon mogao da odloži postavljanje antiraketnog sistema u Češkoj i Poljskoj ako Rusija bude saradjivala sa SAD.

Predsednik SAD Džordž Buš ocenio je da je antirakenti štit u Evropi potreban za bezbednost SAD i NATO saveznika uprkos primedbama Rusije. "Potreba za antiraketnom odbranom u Evropi je stvarna i verujem da je hitna", rekao je Buš u govoru na univerzitetu za nacionalnu odbranu.

Američki ministar odbrane Robert Gejts rekao je ranije u Pragu da bi Vašingon mogao da odloži postavljanje antiraketnog sistema u Češkoj i Poljskoj ako Rusija bude saradjivala sa SAD.

Planovi Vašingtona da postavi antiraketni sistem u Češkoj i Poljskoj izazvali su nezadovoljstvo Moskve što je dovelo do zatezanja odnosa SAD i Rusije.

Američke obaveštajne službe su procenile da bi Iran uz pomoć drugih država mogao da razvije interkontinentalne balističke rakete koje bi mogle imati domet do SAD i cele Evrope pre 2015. godine, rekao je Buš. "Ako odluči da to uradi i medjunarodna zajednica ne preduzme korake da to spreči, moguće je da Iran ima tu sposobnost, a mi sada moramo to shvatiti ozbiljno", ocenio je predsednik SAD.

Gejts je rekao da su predlog o mogućem odlaganju on i državni sekretar Kondoliza Rajs izneli u razgovoru sa ruskim zvaničnicima, u pokušaju da ublaže zabrinutost Moskve i dogovore saradnju Rusije oko kontroverznog plana za postavljanje raketnog štita na teritoriji Evrope, prenela je agencija Rojters. "Nastavljamo da ohrabrujemo ruske partnere da rade sa nama na uspostavljanju radarskog sistema i nastojimo da ih uverimo da to nije usmereno protiv Rusije i može samo da joj bude od koristi", rekao je Gejts.

Američki ministar je podsetio da aktiviranje raketnog štita, koji će se naći na tlu Češke i Poljske, zavisi od "definitivno dokazane" pretnje iz Irana. "Nismo još potpuno razradili ovaj predlog, ali smo mislili da traju pregovori i dovedemo ih do kraja, razmatramo stavove, izgradimo mišljenja, a možda i odložimo aktiviranje radarskog sistema sve dok ne bude postojala direktna pretnja Irana", objasnio je Gejts.

SAD su takodje ponudile Rusiji da njeni predstavnici budu prisutni u Češkoj, da bi se na taj način promovisala transparentnost, što ipak ne može da se realizuje bez saglasnosti Praga. "Ništa neće biti uradjeno bez saglasnosti češke vlade", istakao je Gejst posle susreta s češkim premijerom Mirekom Topolanekom i ministarkom odbrane Vlastom Parkanovom.

Amerikanci žele da razmeste deset projektila na teritoriji Poljske i radarski sistem na tlu Češke, što će činiti zajednički odbrambeni raketni štit, neophodan, kako tvrdi administracija u Vašingtonu, za odbranu od eventualnih napada "otpadničkih država", uključujući Iran i Severnu Koreju.

U medjuvremenu, tim američkih stručnjaka započeo traženje pogodnog mesta u vojnoj oblasti Brdi, jugozapadno od Praga, za postavljanje raketnog štita u Češkoj, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane Češke. Planirano je da petočlani tim američkih stručnjaka, koji predvodi Elis Džililend iz nacionalne Agencije za postavljanje odbrambenog raketnog štita, ostane u Češkoj četiri dana i da pažljivo osmotri lokacije u okviru vojne oblasti Brdi.

Bivšu sovjetsku bazu u oblasti Brdi kao pogodno mesto za postavljanje američkog raketnog štita je odabralo češko ministarstvo odbrane, posle konsultacija sa zvaničnicima u Vašingtonu početkom godine. Tim američkih stručnjaka je počeo sa radom nekoliko sati pre dolaska američkog ministra odbrane Gejtsa.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image