Cipras je, takođe, odbacio kritike da je Atina izvela odstupanje kako bi osigurala finansijsku pomoć od evrozone, preneo je Rojters.

U govoru u svojoj stranci Siriza, Cipras je optužio Madrid i Lisabon za zauzimanje tvrde linije u pregovorima, koji su doveli do toga da evrozona prošle sedmice produži paket pomoći Atini na naredna četiri meseca.

"Naišli smo na osovinu sila kao protivnika...predvođenu vladama Španije i Portugalije, koje su iz očiglednih političkih razloga, pokušale da celokupne pregovore dovedu do ivice", rekao je Cipras, koji je 25. januara pobedio na izbo rima.

"Njihov plan je bio da iscrpu, obore ili dovedu našu vladu do bezuslovne predaje pre nego što naš rad počcne da donosi prodove i pre nego što grčki primer izvrši uticaj na druge zemlje. I uglavnom pre izbora u Španiji", rekao je Cipras.

Novi antivladin pokret u Španiji, Podemos, našao se u vrhu anketa javnog mnjenja, predstavljajući ozbiljnu pretnju konzervativnoj Narodnoj partiji španskog premijera Marijana Rahoja, na izborima koji će biti održani do kraja ove godine.

U Portugalu će takođe ove godine biti održani izbori, ali se u toj državi za sada nije pojavila nijedna stranka koja se protivi merama štednje, u toj meri moćna kao Siriza ili Podemos, ocenila je britanska agencija.

U intervjuu za nedeljnik "Ekspreso" objavljen pre Ciprasovog govora, portugalski premijer Pedro Pasos Koeljo je demantovao da je Portugal zauzeo tvrd stav u pregovorima Grčke sa Evrogrupom ministara finansija evrozone.

"Možda je postojala politička namera da se stvori takva ideja, ali to nije tačno", dodao je Pasos Koeljo.

Pasos Koeljo je rekao da je Portugal na istoj strani za vladama evrozone, poput francuske, italijanske i irske, koje su pozvale na politiku promovisanja ekonomskog razvoja, ali bez pokušaja ostupanja od mera štednje kao u Grčkoj.