"Ne radi se samo o teroristima, među njima je bilo ljudi osuđenih i zbog drugih zločina. Neki od njih su ubice, a neki su počinili druge gnusne zločine", izjavio je portparol ministarstva unutrašnjih poslova, dodajući da su oni pogubljeni u različitim zatvorima.

Premijer Navaz Šarif je ukinuo de facto moratorijum na smrtnu kaznu 17. decembra, dan nakon što su talibani napali jednu školu i ubili 132 učenika i devet učitelja.

Vlada se posle tog pokolja našla pod pritiskom da učini više u borbi protiv islamističkih pobunjenika.

Od tada je obešeno 27 ljudi, od kojih su većina bili ekstremisti, ali prošle nedelje je obelodanjeno da su zvaničnici tiho proširili pogubljenja na sve zatvorenike osuđene na smrt čije su žalbe odbijene, navodi Rojters.

Moratorijum na izvršenje smrtne kazne bio je snazi od kada je demokratska vlada preuzela vlast od vojne hunte 2008. godine.

Organizacije za ljudska prava kažu da su mnoge presude u Pakistanu vrlo diskutabilne.

Zastareli pravosudni sistem u toj zemlji jedva funkcioniše, tortura se često koristi da bi se iznudila priznanja, a policija obično nije obučena za sprovođenje istraga, tvrde organizacije za ljudska prava.

U Pakistanu na izvršenje smrtne kazne čeka više od 8.000 ljudi.

U četvrtak je planirano pogubljenje Šefketa Huseina koji je imao 14 godina kada je uhapšen pre 10 godina zbog otmice i ubistva deteta iz nehata. On je priznao zločin posle devet dana mučenja, tvrde njegovi branioci.