Cipras je rekao za rusku novinsku agenciju Tass da su sankcije za njega "put kojim se nigde ne stiže" i da je recipročni embargo Rusije na uvoz hrane iz Evropske unije "ozbiljno ugrozio" ekonomiju Grčke.


SAD i Evropska unija uvele su ekonomske sankcije Rusije zbog njenog anektiranja Krima, poluostrva u sastavu Ukrajine, i zbog podrške pobunjenicima na istoku Ukrajine. Moskva je uzvratila zabranom najvećeg dela uvoza hrane sa Zapada.

Odmazda je negativno uticala na poljoprivredni izvoz Grčke u vreme kad se ta zemlja, opterećena uslovima međunarodnih kreditora, bori sa teškom finansijskom krizom.

Otkako je Ciprasova stranka, levičarska Siriza pobedila na izborima, koaliciona vlada te i jedne male desničarske partije zastupaju bliže veze sa Rusijom i kritikuju pređašnje grčke vlade zbog doslednog praćenja politike Evropske unije prema Moskvi.

"Prethodnih godina je nanet udarac (grčko-ruskim) odnosima, pošto prethodne vlade moje zemlje nisu uradile ono što su mogle da se izbegne ova, prema mom mišljenju, bezumna politika sankcija u vezi sa tenzijama u Ukrajini", rekao je Cipras i dodao da je rezultat ruski embargo koji je naneo "ozbiljnu štetu grčkoj ekonomiji".

"Ne slažemo se sa sankcijama. Verujemo da je to put kojim se ne stiže nigde. Sa moje tačke gledišta, potrebni su dijalog i diplomatija", dodao je Cipras.

Flertovanje Atine sa Moskvom izazvao je negativan ođek kod dela saveznika grčke u EU, naročito nakon što je Criprasova vlada prvog dana pošto je imenovana javno osudila Uniju zbog zajedničkog saopštenja u vezi sa sankcijama prema Rusiji.

Francuska i Nemačka umanjuju važnosti Ciprasove posete Moskvi 8. aprila tokom koje će se on sastati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.