Vitalij Čurkin je, u intervjuu bečkom dnevniku Prese, rekao da su Brisel i Vašington, svojim nametanjem, prvi povredili suverenitet, stabilnost i integritet Ukrajine i da je ta zemlja klasičan slučaj jedne eskalacije konflikta u koji je zbog okolnosti uvučena Rusija, prenosi Tanjug.

Čurkin je u vezi sa Krimom istakao da je podrškom nasilnog puča u Ukrajini prekršeno međunarodno pravo u jednoj krhkoj zemlji koja je važna za Rusiju, koja ima posebne odnose sa Krimom i Donbasom.

"Započeli su jednu veoma opasnu igru, sklonili međunarodno pravo u stranu, svrgnuli legitimnu vlast. Nisu prihvatili da jedna legitimna vlada odlučuje da li i kada potpisuje sporazum. Brisel i Vašington su Ukrajini naložili šta treba da radi. Oni su kao prvi povredili suverenitet, stabilnost i integritet Ukrajine", podvukao je Čurkin.

Čurkin kaže da bi bilo bolje da su Ukrajinci, odmah po raspadu bivšeg Sovjetskog Saveza, dozvolili referendum na Krimu.

"On bi bio više fer i sprečio bi sve moguće probleme. Međutim, desile su se stvari koje su se dogodile", naglasio je Čurkin.

Na konstataciju da se iz Moskve stalno šalju informacije prema kojima se preokret u Ukrajini prikazuje kao fašistička zavera, ruski diplomata je rekao da problem nije u tome što takve informacije dolaze iz Moskve, već što se one ignorišu.

Govoreći o propagandi, Čurkin je kazao da to vidi često u američkim medijima, koji su činili sve da diskredituju Olimpijske igre u Sočiju.

"Radim više od 30 godina sa novinarima i došao sam do pesimističkog zaključka – ono što se ranije nazivalo cenzurom, sada se zove linija novine", podvukao je ruski diplomata.

Istovremeno je priznao da postoji i politički motivisana dezinformacija, dodajući da je informativni sektor postao "bojno polje".

"U svim zemljama je informativna politika deo spoljne politike. Kada sam odrastao, bili smo bombardovani radio-stanicama, koje je zvanično finansirala CIA", objasnio je Čurkin priznajući da to i Rusija čini.

Upitan da li Raša tudej doprinosi objektivnom novinarstvu, on je kazao da veruje u to.

"Ne želim da delim ocene, ali Raša tudej je komercionalno veoma uspešna i tražena od ljudi kojima je dosta da im se servira samo jedan način gledanja na stvari", naglasio je Čurkin.


Na samom početku sukoba, proruske snage na istoku zemlje tražile su glasanje o većoj autonomiji ovih regiona. Ukrajinska vlast tada je odbacila te prijedloge, podseća AP