Veruje se da su posebno zarazan ptičiji grip prenele divlje patke i guske i on se proširio na 15 saveznih američkih država i dve kanadske pokrajine, što je zahtevalo masovni pokolj, posebno koka nosilja i ćurki.

Veleprodajna cena jaja je skočila za 80 odsto, a nešto manje je porasla i cena ćuretine, što bi moglo potrajati do kraja ove godine, čak iako se uspešno zaustavi dalje širenje gripa, procenjuju stručnjaci.

Videogrip

U Ajovi, koja je najveći proizvođač jaja u SAD, ubijeno je oko 25 miliona koka, prenosi AFP.

Država je proglasila vanredno stanje posle otkrivanja bolesti na 63. farmi po redu i zabranila je bilo kakve javne izložbe živih ptica na sajmovima, aukcijama i slično.

Bolest se prvi put pojavila prošle godine na krajnjem severozapadu države Vašington, gde su je očigledno donele divlje ptice.

Od tada se pojavila na farmama u 15 država, uključujući i one sa najrazvijenijom peradarskom proizvodnjom.

Naučnici bolest, poznatu kao H5N2, opisuju kao visoko patogenu verziju ptičijeg gripa. Ona se razlikuje od gripa H5N1, koji je široko rasprostranjen na farmama u Aziji i za koji je dokazano da se prenosi na ljude, jer ih je do sada ubio na stotine, nakon što je prvi put ustanovljen 2004. godine.

 U američkom centru za kontrolu bolesti kažu da je rizik od prenošenja H5N2 na ljude nizak u ovom trenutku, iako ne isključuju takvu mogućnost.