Prema podacima ove agencije, Mont Everest se podigao za tri santimetara u proteklih deset godina (po 0,3 centimetara godišnje) i pomerio za 40 centimetara prema severoistoku (po 4 centimetara godišnje).

"Mont Everest neprestano klizi prema severoistoku, a nedavni zemljotres ga je vratio malo unazad", izjavio je Su Sivej, predstavnik Geološkog instituta pri kineskoj administraciji za praćenje zemljotresa, dodavši da je amplituda pomeranja "normalna".

Na granici između Nepala i Kineske autonomne oblasti Tibet, Mont Everest predstavlja odličnu tačku posmatranja kretanja evroazijske i indijske tektonske ploče koje se tu sudaraju, napomenuo je on.

Drugi zemljotres, jačine 7,5 stepeni, koji se dogodio u Nepalu 12. maja, nije izazvao nikakvo znatno pomeranje "krova sveta", ističe se u kineskoj studiji čiji se nalazi zasnivaju na merenjima obavljenim putem satelita.

U dvostrukom zemljotresu u Nepalu stradalo je više od 8.700 ljudi. Posebno težak bio je bilans mrtvih među alpinistima na Everestu gde je život izgubilo 18 ljudi.

Naučnici su ustanovili da je kao posledica seizmičkog šoka, gusto naseljena dolina Katmandua, koja se prostire 80 kilometara jugoistočno od epicentra potresa, pomerena za oko dva metra prema jugu.

Sam glavni grad Nepala, Katmandu, "pomerio se za 1,5 metara prema jugu i podigao za jedan metar", rekao je za AFP predstavnik nepalskih vlasti.

"Zvanična" visina Mont Everesta, ustanovljena 1954, iznosi 8.848 metara, ali ona može da varira za nekoliko metara u zavisnosti od kriterijuma merenja.

Za Kinu, koja ne računa snežni i ledeni pokrivač na njenom vrhu, najviša planina na svetu ima četiri metara manje, dok za Sjedinjene Američke Države, koje su je 1999. godine izmerile GPS tehnologijom, ona dostiže 8.850 metara.
Prvo merenje Mont Everesta obavljeno je 1856, gotovo 100 godina pre nego što su 1953. njegov vrh osvojili šerpas Tencing Norgaj i novozelandski alpinista Edmund Hilari.