• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Posle pet decenja kubanska zastava kod Bele kuće

Izvor Tanjug

Kuba i SAD su zvanično obnovile diplomatske odnose posle više od pet decenija, kada je odmah nakon ponoći, između nedelje i ponedeljka, stupio na snagu sporazum kojom su diplomatske misije prerasle u potpune ambasade.


Diplomatske veze se uspostavljaju današnjim ponovnim otvaranjem ambasada u glavnim gradovima dve zemlje, što je značajan potez prema zakopavanju višedecenijskog neprijateljstva, prenose agencije.

U spoljnoj politici američkog predsednika Baraka Obame, do istorijskog preokreta je došlo vratolomnom brzinom, samo nekoliko meseci, pošto su se dve strane dogovorile da zakopaju ratnu sekiru i da zajednički ravnopravno fuksionišu.

Pomak je došao, pošto je Vašington priznao da njegova politika kojom pokušava da utiče na promene u komunističkoj Kubi, putem izolacije i trgovinskih ograničenja nije uspela i da je direktna saradnja sa Havanom bolji način kretanja prema demokratiji i napretku.

Po prvi put od 1961. godine, kubanska zatava će se zavijoriti na novosagrađenoj ambasadi u Vašingtonu, na korak od Bele kuće.

Standardna zastava sa belim zvezdama u crvenom trouglu i plavim prugama zauzeće svoje mesto među drugim zastavama iz celog sveta, koje krase ulaz u Stejt department.

U još jednom istorijskom gestu, državni sekretar SAD Džon Keri će zvanično primiti kubanskog kolegu Bruna Rodrigeza, pre održavanja zajedničke konferncije za novnare. Prethodno će Rodrigez presedavati ceremenoniji obeležavanja proširenja kubanske misije u punu ambasadu.

Zbližavanje dve zemlje je počelo 17. decembra, kada su se Obama i Raul Kastro složili da krenu putem potpune noramlizacije odnosa.

Obnavljanje diplomatskih donosa došlo je samo sedam meseci kasnije, posle iza pregovora.

Kada je Fidel Kastro sa svojim pobunjenicima preuzeo vlast 1959. godine, diktator Fuhencio Batista je pobegao sa Kube, a SAD su priznale novu vladu. Odnosi su počeli da se kvare, pošto suAmerikanci kritikovali kratka suđenja i pogubljenja Batistinih pristalica.

Kuba je 1960. godine nacionalizovala rafineriju nafte, u vlasništvu SAD, pošto je odbila da preađuje sovjetsku naftu. Uskoro je izvršena eksproprijacija i svih drugih američkih firmi.

SAD su u oktobru 1960. godine proglasile embargo na najveći deo izvoza na Kubu, a prekidanje diplomatskih donosa počelo je u januaru 1961. godine. Tri meseca kasnije, Kastro je proglasio

Kubu za socijalističku zemlju, samo dan pre nego što je izvršena invazija u Zaliv svinja, kojom su SAD pokušale da sruše Kastra.

U međuvremenu američki agenti su više puta pokušavali da ubiju kubanskog lidera.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

karamba

Znaci i Kuba poklekla..

Deadpool KG

@karamba Nazalost. Ali pokleknuce i vecina zemalja i trenutnom stanju stvari u svetu. Kada imas sistem u drzavi koja se oslanja na monetarni i kapitalni poredak (na zalost ni socijalizam nije izuzetak od toga), onda i ta drzava mora da postuje monetarni poredak u svetu. Ili si jedan od ekonomskih lidera ili ces da pokleknes pred nekom od lidera od kog cenis da ces najvise da se okoristis, nema nezavisnosti. Dok se ne ukine sistem novca i valuta (a verovatno nece nikada) bice ovakva situacija. Kuba je procenila (a i ja se donekle slazem sa tim) da je za njih najveca potencijalna dobit trenutno od skidanja embarga (samim tim i povratka velikog izvoza kafe, alkohola i duvana u Ameriku) i Americkih turista (u SAD je provod i odmor na Kubi opasno privlacan velikom broju ljudi). Amerika je strasno veliko trziste (preko 300.000 stanovnika), i svaka njena komsijska drzava bi bila blesava da ne proba da uzme deo kolaca. Kanada je tu genijalna, od proizvodnje tehnologije i softvera, i sou biznisa prilivaju silne pare iz amerike.

special image