Tako ni peticija upućena Beloj kući, koju je potpisalo više od 167.000 ljudi, nije promenila tvrd stav administracije prema Snoudenu, koji je u egzilu u Rusiji, prenosi AFP.
Lisa Monako, savetnica za domaću bezbednost i antiterorizam, izjavila je kako je Snoudenova "opasna odluka da ukrade i otkrije poverljive informacije imala ozbiljne posledice za bezbednost SAD i za ljude koji danonoćno rade da bi je očuvali".
Monakova ističe da je Snouden, čak i ukoliko je smatrao kako njegovo delovanje predstavlja samo "građansku neposlušnost", trebalo da se izrazi kroz konstruktivan čin protesta i da prihvati konsekvence svojih aktivnosti, a ne da se "krije pod okriljem jednog autoritarnog režima".
Američka administracija je Snoudena proglasilaizdajnikom i hakeromkoji je ugrozio živote ljudi otkivajući obim špijunskog programa Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) za koju je radio.
Snoudenovo obelodanjivanje da je NSA prisluškivanjem telefonskih privatnih razgovora prikupljala ogromne količine podataka o američkim građanima je, međutim, imalo velikog odjeka i primoralo Kongres SAD da donosi amandmane na zakone koji su nekad bili tajni.
Snouden je drugu godinu zaredom nominovan za Nobelovu nagradu za mir, a već je dobio niz međunarodnih priznanja za slobodu govora i građanske slobode, što je motivisalo potpisnike pomenute peticije Beloj kući da ga nazovu "nacionalnim herojem" kome bi odmah trebalo oprostiti sva krivična dela koja je počinio.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina