Tako ni peticija upućena Beloj kući, koju je potpisalo više od 167.000 ljudi, nije promenila tvrd stav administracije prema Snoudenu, koji je u egzilu u Rusiji, prenosi AFP.
Lisa Monako, savetnica za domaću bezbednost i antiterorizam, izjavila je kako je Snoudenova "opasna odluka da ukrade i otkrije poverljive informacije imala ozbiljne posledice za bezbednost SAD i za ljude koji danonoćno rade da bi je očuvali".
Monakova ističe da je Snouden, čak i ukoliko je smatrao kako njegovo delovanje predstavlja samo "građansku neposlušnost", trebalo da se izrazi kroz konstruktivan čin protesta i da prihvati konsekvence svojih aktivnosti, a ne da se "krije pod okriljem jednog autoritarnog režima".
Američka administracija je Snoudena proglasilaizdajnikom i hakeromkoji je ugrozio živote ljudi otkivajući obim špijunskog programa Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) za koju je radio.
Snoudenovo obelodanjivanje da je NSA prisluškivanjem telefonskih privatnih razgovora prikupljala ogromne količine podataka o američkim građanima je, međutim, imalo velikog odjeka i primoralo Kongres SAD da donosi amandmane na zakone koji su nekad bili tajni.
Snouden je drugu godinu zaredom nominovan za Nobelovu nagradu za mir, a već je dobio niz međunarodnih priznanja za slobodu govora i građanske slobode, što je motivisalo potpisnike pomenute peticije Beloj kući da ga nazovu "nacionalnim herojem" kome bi odmah trebalo oprostiti sva krivična dela koja je počinio.
Partizan posle drame do šeste uzastopne pobede: VAR provere, penali, haos na terenu i tri boda za crno-bele
Zvezda bez sedmorice važnih igrača na Barselonu: Muke za Milojevića, startna postava se već zna
Milojević se naljutio zbog Lalatovićeve izjave: Čekamo sad Tramp da pobedi, da nam i on pomogne
Goran Vesić podnosi ostavku!
Vladan Milojević se ne plaši Barselone: Je l' znate vi kakav je ovo uspeh za srpski fudbal?!