Badaviju je ta nagrada dodeljena kao simbolu borbe za slobodu govora, a proglašenje dobitnika danas u Evropskom parlamentu u Strazburu evropski poslanici pozdravili su ovacijama.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc opisao je Badavija kao "izuzetno dobrog, uzornog čoveka, nad kojim je sprovedena jedna od najstrašnijih kazni koje postoje u toj zemlji, koja može biti opisana samo kao brutalna tortura".
"Pozivam kralja Saudijske Arabije da ga oslobodi, da bi mogao da primi nagradu", izjavio je Šulc.
Badavi je osuđen na 10 godina zatvora zbog vređanja islama i kršenja zakona o tehnologijama svojim blogom.
Dobio je i kaznu od 1.000 udaraca bičem i novčanu kaznu od 226.000 dolara. Bičevanje, koje je trebalo da bude izvedeno iz 20 puta, odloženo je posle primanja prvih 50 udaraca u januaru, što je izazvalo oštre kritike međunarodne javnosti.
Pogledajte bičevanje Badavija:
Evropski parlament je u februaru izglasao rezoluciju kojom je pozvao na hitno i bezuslovno oslobađanje Badavija i u kojoj je kazna bičevanjem opisana kao "surova i šokantna".
Nagrada Saharov za slobodu mišljenja dobila je ime po sovjetskom naučniku i disidentu Andreju Saharovu. Ustanovljena je 1988. godine da oda počast pojedincima i organizacijama koji brane ljudska prava i osnovne slobode.
Badavi je bio jedan od troje nominovanih za nagradu ove godine, zajedno sa venecuelanskim opozicionim pokretom "Mesa de la Unidad Democratica" i ubijenim ruskim opozicionim vođom Borisom Nemcovim.
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!
Mondo ukrštenica za 8. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Partizanovi igrači rade nešto što drugi ne vide, a ja vidim": Đurović kritikuje crno-bele, jedno mu smeta