Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk izjavio je danas da izgleda da gasovod Severni tok 2, koji treba da doprema gas ispod Baltika direktno iz Rusije u Nemačku, "možda krši propise Unije".

"Severni tok ne doprinosi diversifikaciji niti će smanjiti našu (EU) energetsku zavisnost", rekao je Tusk na konferenciji za novinare na kraju dvodnevnog samita EU u Briselu. On je rekao da Evropska komisija treba da sprovede pravnu i tehničku analizu da vidi da li je projekat Severni tok 2 u suprotnosti s nekim pravilima Unije.

Taj energetski projekat bio je tema žustre rasprave na samitu Unije između zemalja članica. Više njih su izrazili svoje protivljenje tom projektu i založili se da vođe Unije potvrde svoj cilj o ostvarivanju energetske nezavisnosti EU – posebno od Rusije od koje uvozi ogromne količine gasa.

Posebno se premijer Italije Mateo Renci obrušio na nemačku kancelarku Angelu Merkel.

"Prijateljstvo i poštovanje koje imam prema nemačkoj kancelarki ne sprećava da se postavljlaju pitanja", rekao je Renci na kraju samita.

Renci je ranije podsetio rekao da je Brisel odbacio gasovod Južni tok, za koji je pak životno zainteresovana Italija, a sad mu ne smeta da nemačke kompanije vode poslove s Rusijom, uključujući Severni tok 2, iako su na snazi sankcije prema Rusiji.

Dok su ostali "penili", Nemačka kancelarka je rutinski izjavila da to nije državni već "ekonomski projekat u kome učestvuju privatni investitori", i da za njena treba "naći pravni okvir" u EU.

Za ono što dodatno brine EU, a to je očuvanje uloge Ukrajine kao tranzitera gasa (na čemu ta zemlja dobro zarađuje), "treba naći političko rešenje".

Tusk je izjavio da je diskusija bila "puna emocija" i "žestoka" i dodao da su se složili da svaka nova energetska infrastruktura treba u potpunosti da poštuje sve ciljeve EU po pitanju energije.

To su da se smanji zavisnost od dominantnog isporučioca gasa i da se izvori snabdevanja diversifikuju, a po njegovim rečima, "ne ide se u tom smeru".

Prema podacima koje je izneo Tusk, projekat Severni tok dva omogućio je da se 80 odsto uvoza gasa iz Rusije koncentriše na samo jednoj ruti, što bi de fakto stvorilo dominantnu poziciju za rusku kompaniju Gasprom u Nemačkoj, gde bi imala 60 odsto tržišta.

Devet zemalja istočne evrope, na čelu s Poljskom i Slovačkom, napisali su Tusku pismo da stavi temu Severnog toka dva na dnevni red samita EU.