Pad cena sirovina i pokazatelji sporijeg rasta kineske privrede zaplašili su investitore širom sveta, što je dovelo do prvog godišnjeg pada dnevnog indeksa bogatstva od njegovog lansiranja 2012. godine.

Na zatvaranju Njujorške berze 28. decembra, najveći gubitnik u okviru ovog indeksa je bio meksički telekomunikacioni mogul Karlos Slim, jer su akcije njegove kompanije Amerika Movil SAB pale za 25 odsto u 2015. godini.

Slim, koji je u maju 2013. godine bio najbogatiji čovek na svetu, pao je ove godine na petu poziciju, nakon što je izgubio gotovo 20 milijardi dolara zbog nastojanja regulatora da "rasparčaju" njegovo poslovanje koje kontroliše većinu fiksne i mobilne telefonije u Meksiku.

Iza Slima je američki investitor Voren Bafet, treći najbogatiji čovek na svetu, koji je ove godine izgubio 11,3 milijarde dolara, pošto je njegov investicioni fond Berkšir Hatavej registrovao prvi negativan godišnji povrat od 2011. godine.

Bogatstvo suosnivača Majkrosofta, Bila Gejtsa, najbogatijeg čoveka na svetu od maja 2013. godine, umanjeno je za tri milijarde dolara u ovoj godini, navodi "Blumberg".

Gejtsovi gubici i kontinuirani rast španske modne kuće Inditeks (Inditex) pomogli su Špancu Amansiju Ortegi da ove godine pretekne Slima i Bafeta, i da uveća bogatstvo za 12,1 milijardu dolara na ukupno 73,2 milijarde dolara.

Njegovo 20-procentno uvećanje bogatstva je i dalje za 19 milijardi dolara manje od najvećeg ovogodišnjeg dobitnika, osnivača kompanije Amazon, DŽefa Bezosa, čije je bogatstvo u ovoj godini poraslo za 31 milijardu, na 59 milijardi dolara.

Najbogatijih 400 ljudi sveta zajedno poseduju bogatstvo u vrednosti od 3.900 milijardi dolara, prema "Blumbergovom indeksu", što je iznad BDP-a svake države na svetu, izuzev SAD, Kine i Japana.