• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusiju ljulja kriza gora od one pred raspad SSSR?

Izvor mondo.rs

Ekonomska kriza koja trese Rusiju mogla bi da bude još jača od one koja je prethodila raspadu Sovjetskog Saveza. Pad cena nafte na svetskom tržištu najviše pogađa najveću državu na planeti.

Zamislite Rusiju kao motor na benzin ili gas. Nafta i gas koje se vade iz dubina ogromne teritorije Rusije ispiraju se kroz ekonomiju u vidu poreza, budžetske potrošnje i investicija.

Ministar: Nema poverenja u budućnost Rusije

Ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev rekao je u jednom intervjuu u oktobru da nema investicija jer nema poverenja u ruske institucije niti u budućnost zemlje. "Sada morate biti hrabri ili čak ludo hrabri da bi pokrenuli biznis", rekao je Uljukajev.

Devize od prodaje nafte i gasa koriste se za uvoz robe koje ljudi kupuju u prodavnicama.

Gotovina iz energetske industrije kroz kompanije završava u kovertama za plate. Direktno ili posredno, Rusi u svojim džepovima imaju novac od nafte.

Iako energetski sektor čini tek četvrtinu ruske proizvodnje, on obezbeđuje 70 odsto bruto društvenog proizvoda Rusije, kaže Andrej Močvan iz Karnegijevog centra u Moskvi.

To objašnjava kako je krajem 1980-tih prepolovljena cena nafte ubrzala kolaps Sovjetskog Saveza.

Sadašnji šok izazvan niskim cenama nafte koji pritiska Rusiju je još ozbiljniji, rekao je u decembru zamenik ministra finansija Maksim Oreškin.

Izopštavanje Rusije iz svetske ekonomije izazvano sankcijama nametnutim krajem 2014. godine zbog rata na istoku Ukrajine pogoršalo je uticaj sunovrata cena nafte.

Državna televizija: Kriva je antiruska zavera

Podrška javnosti predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, međutim, ostaje veoma visoka. Državna televizija, preko koje se većina Rusa informiše, ubedila je narod da su za srozavanje ekonomije odgovorni spoljni faktori i antiruske zavere.

Građani, međutim, sve više osećaju krizu. Istraživanje javnog mnenja obavljenog u decembru pokazalo je dramatičan pad u proceni vrednosti bogatstva građana. Čak četvrtina ispitahnika navela je da su porodične finansije u lošem stanju.

Putin je krajem 2014. godine rekao da bi cena nafte ispod 80 dolara za barel "uništila globalnu ekonomiju". Sadašnja cena je, međutim, gotovo tri puta manja, i pala je na oko 30 dolara.

I globalna ekonomija, kao i ekonomija Rusije, pokazale su se žilavije nego u Putinovim predviđanjima.

Ako, međutim, cene nafte ostanu niske, recesija će se nastaviti i ove godine i investicioni sunovrat će sprečiti dugoročnu perspektivu rasta u Rusiji.

Kako će glasati ojađeni Rusi?

Predsednički izbori u Rusiji trebalo bi da budu održani 2018. godine, a siromaštvo, koje je tokom prvih 13 godina Putinove vlasti više nego prepolovljeno, moglo bi da udari Ruse osvetničkom snagom.

Rusija bi mogla da uđe u najduži period pada prihoda i kvaliteta života još od ekonomske krize koja je srušila Sovjetski Savez.

Visoke kamatne stope samo su šlag na torti tradicionalnih ruskih problema, poput korupcije, rigidne birokratije i pohlepnih zvaničnika - nijedan od tih problema nije efikasno uklonjen niti su obavljene reforme u tom smeru, javio je list "The Moscow Times".

Komentari 62

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Istocna strana

Nikada RUSIJA nece propasti koliko god da ovi vampiri sa zapada pokusavali da je uniste. NAPRED BRACO

Vazno

je da se Puding zabavlja..

albakos

ode car putin na veshala, uskoro podruzice se diktatorima gadafija I sadama. u rusiju uvjek zlikovci, lopovi su vodili rusiju. tako ti je to kada nemash svoje teritorije,sve oteto onda dolazi prokletsvo.

special image