"To je zemlja u koju bih ja odmah otišao. Ne mogu da objasnim logiku njegovog stava. To je vrlo emotivna reakcija čoveka koji je zatvoren 14 godina", rekao je Bavazirov advokat Džon Čendler.

On je izjavio da je tridesetpetogodišnji Bavazir odbio da sa još dvojicom zatvorenika uđe u avion.

Pošto ne postoji mogućnost da se vrati u Jemen, Bavazir insistira da bude poslat u zemlju u kojoj ima članove porodice.

Bavazir je imao 21 godinu kada je zarobljen u Avganistanu.

Čendler navodi da državljani Jemena ne mogu biti vraćeni u domovinu jer u njoj besni građanski rat, ali da ne biraju gde će biti poslati iz Gvantanama.

Bavazir je u Gvantanamu štrajkovao glađu, zbog čega mu je telesna težina pala na samo 41 kilogram, pa je prisilno hranjen, da bi preživeo.

Ostalo je nepoznato u koju bi balkansku državu trebalo da bude isporučen Bavazir, jer njegov advokat to nije hteo da otkrije.

Egipćanin Tarik Al Savah je iz Gvantanama poslat u BiH, gde je bio pripadnik vojske i ima porodicu.

Al Savah je priznao da je obučavao pripadnike terorističke organizacije Al Kaida, ali je američka vlada povukla optužnicu za zaveru i pružanje materijalne podrške teroristima.

Zatvorenik Abd Al Aziz Al Suvajdi je poslat u Crnu Goru, koju je advokat Dejvid Rims opisao kao idealnu zemlju za njegovog klijenta.

"On ima zapadni senzibilitet. Izgleda kao Evropljanin. Ljudi ga, prolazeći pored njega na ulici, neće primetiti", izjavio je Rims.

U Gvantanamu je ostao 91 zatvorenik.