Prema procenama pojedinih stručnjaka, u slučaju pucanja brane moglo da strada pola miliona ljudi.

Američka vojska zajedno sa iračkom vladom razrađuje plan spasavanja civila u slučaju najgoreg scenarija, prenosi AP.

Brana, izgrađena 80-ih godina prošlog veka se nalazi severno od Mosula, a njeno stanje je takvo da polako dolazi do pucanja, a Iračani nemaju sredstava za održavanje od početka problematične građevine, navodi AP.

Mekfarland je rekao da stručnjaci nastoje da otkriju kolike su šanse da brana pukne, ali da je jedno sigurno - ako se uruši, sve ce se dogoditi veoma brzo i to je loše.

Američki vojni inženjeri su detaljno pregledali branu u Mosulu još 2006. i zaključili da je to "najopasnija brana na svetu" i da ako pukne grad bi se našao ispod vode duboke 20 metara.

Delovanje džihadista ISIS u blizini brane, koju su osvojili avgusta 2014. godine ali ubrzo i izgubili, samo pogoršava situaciju jer su proterali tehničare i radnike i pokrali opremu.

Brana Mosul, nekada poznata i kao brana Sadam, nalazi se severno od drugog po veličini iračkog grada Mosula, koji su borci Islamske države zauzeli 10. juna iste godine. Visine je 135 metara, a ugovor o njenoj gradnji je 1990, godine potpisao i naš Energoprojekt, u konzorcijumu sa tri švajcarske firme.

Nakon izgradnje u nju je dodatno utisnuto više od 50.000 tona raznog građevinskog materijala, kako bi se učvrstila struktura, ali to sve nije bilo dovoljno za stabilnost.

Brana je popravljana i od "oslobodioca" Amerikanaca, ali je projekat od 27 miliona dolara propao zbog nekompetencije izvođača i lošeg upravljanja. Američki su inženjerci predložili da se izgradi još jedna brana nizvodno, za svaki slučaj, no tome su se usprotivili irački stručnjaci.

U slučaju da dođe do pucanja brane nastala bi prava katastrofa - predviđa se da bi vodeni talas bio visok i do dvadest metara i da ne bi potopio samo Mosul, nego bi dopro i do Bagdada, gde bi u nekim delovima grada nivo vode iznosila pet metara.