VADIM

Vadim ima 33 godine i živi u Kemerovu u jugozapadnom Sibiru. Njegov otac je umro pre godinu dana, a Vadim se odao alkoholu, pa je dobio otkaz Ministarstvu za vanredne situacije, gde je radio kao komandant brigade spasilaca, a jednom je od sigurne smrti izbavio nekoliko rudara. Na kraju ga je ostavila žena, koja je sa sobom odvela njihovog sina.

"Jednog dana je samo otišla. Nije odgovarala na telefonske pozive, ali ja sam znao da je otišla kod svoje sestre. U naletu besa sam nožem izbo psa njene sestre. Volim je, ona je moja Ljubka, srce moje. I moj dečak. Vodimo ga kod logopeda i nadam se da ćemo ga tamo naučiti i da čita", kaže očajni Vadim.

On se u bolnici lečio od alkoholizma devet meseci, a kada je izašao nije imao ni prebijene pare. Pošto je kuću kupio na kredit i svo pokućstvo je takođe uzeo na kredit, Vadim je zapao u dug od milion rubalja, odnosno oko 14.300 dolara.

Kako bi otplatio dug, odlučio je da proda bubreg za pet miliona rubalja, odnosno 73.000 dolara. Kaže i da je spreman na dogovor o ceni.

Vadim veruje da će novcem od prodaje bubrega uspeti da pokrene biznis i nada se da će mu se žena vratiti.

NIKOLA

Biznismen Nikola ima 27 godina i živi u Tambovu, gradu udaljenom oko 480 kilometara jugoistočno od Moskve. On namerava da proda bubreg za milion i po rubalja (21.500 dolara).

Njegova građevinska firma ne može da se nosi sa konkurencijom jeftinih radnika koji dolaze iz Azije. Rezultat je dug od pola miliona rubalja ili 7.100 dolara.

"Ideja o prodaji bubrega spontano mi je sinula. Ljudsko telo svašta podnosi, neki su rođeni sa jednim bubregom, i to je u redu, preostali bubreg raste i radi posao za oba bubrega. Ako odem na takvu operaciju, neću to reći mojoj porodici. Niko ni ne pretpostavlja da moj biznis stoji toliko loše. Moja žena zna za samo jedan kredit koji smo podigli na njeno ime. Drugi kredit uzeo sam na ime njene bake, u tajnosti. Više ne mogu da dobijem kredit na moje ime", kaže Nikolas.

OLGA

Olgin muž je teško povređen u saobraćajnoj nesreći i nesposoban je za rad. Olga, stara 24 godine, živi u Rostovu i mora da radi za dvoje, dok istovremeno podiže njihovo dvoje dece.

"Posle četiri meseca, moja majka nas je izbacila iz kuće. Suštinski, smetali smo joj... Tako smo iznajmili stan za 10.000 rubalja (143 dolara) mesečno. Onda smo počeli da pozajmljujemo i pozajmljujemo... od svih prijatelja i poznanika. Već smo u dugu od 100.000 rubalja (1.430 dolara). Dnevnice su između 4.000 rubalja i 6.000 rubalja", kaže Olga.

Ogla dodaje mužu ništa nije rekla o planovima da proda bubref za milion rubalja (14.300 dolara), jer se plaši da joj on to neće dozvoliti.

"Čak i da poživim samo pet godina, kupiću deci kuću i vratiti muža na noge. Ko će to da uradi, osim mene", pita Olga.

Prodaja organa je zabranjena svuda osim u Iranu. U Rusiji, samo krvni rođaci mogu da dobrovoljno daju bubreg pacijentu. Koristeći tuđe isprave, "volonteri" mogu da daju organ, a doktori okreću glavu na drugu stranu.

"Novac se uplaćuje na bankovni račun kojem je pristup dozvoljen tek posle operacije, ali nema pisanih tragova, pa je ogroman rizik da date bubreg, a ostanete bez novca", kaže ekspert za transfuziju Andrej Zvonkov.