Dve političarke su nesumnjivo sasvim različite, ali Petri u nekim segmentima podseća na Merkelovu iz mlađih dana, ocenjuje Frans 24.
Poput Merkelove, i Petrijeva je rodom iz istočne Nemačke i koja se istakla u prirodnim naukama.
I baš kao aktuelna kancelarka na početku svoje karijere, 40-godišnju Petri javnost doživljava kao odvažnu alternativu postojećem političkom establišmentu u Nemačkoj.
I to su sve sličnosti koje se mogu povući između njih dve.
Dok je Merkelova predvidiva, Petri je provokativna, piše francuski portal. Merkel je na čelu jedne etablirane partije već 26 godina, dok Petri kontroliše stranku koja postoji samo tri godine.
I ono što je ključna razlika, to je njihov stav prema najaktuelnijem pitanju u Evropi i Nemačkoj: Merkel je otvorila vrata za više od milion izbeglica, dok je Petri poručila da na migrante koji ilegalno uđu u zemlju treba, u slučaju nužde, i da se puca.
Petri je rođena 1975. u Drezdenu, a nakon ujedinjenja Nemačke preselila se sa porodicom u zapadni deo zemlje. Studirala je hemiju na univerzitetu Riding u Engleskoj i stekla doktorsku titulu na Univerzitetu u Getingenu. Kasnije je osnovala privatnu kompaniju.
Na političku scenu stupila je 2013. godine kada je na osnivačkom kongresu AfD izabrana za jednog od tri portparola, a do 2015. je preuzela rukovodstvo stranke.
Ubrzo nakon toga, objavila je da se rastala od muža sa kojim ima četvoro dece, a sada je u vezi sa stranačkim kolegom Markusom Precelom, poslanikom u Evropskom parlamentu.
Mediji u Evropskoj uniji jednodušno ocenjuju da su rezultati pokrajinskih izbora u Nemačkoj ozbiljan udarac partiji kancelarke Angele Merkel, ali to uopšte ne mora dovesti do promena u njenoj politici "otvorenih vrata izbeglicama", kako smatra nemački list Frankfurter algemajne cajtung.
Mnogi komentatori ukazuju na to da su izbori bili neka vrsta referenduma upravo oko izbegličke politike Angele Merkel, što je izazvalo velike podele unutar nemačkih građana, a što sad postavlja velike nedoumice i u to kako će se partneri Nemačke u EU postaviti u odnosu na načelno utanačeni dogovor s Turskom o resavanju izbegličke krize, što je naišlo na velike sumnje i otpore unutar nekih članica EU.
Kancelarka Merkel je najviše poradila na dogovoru s Turskom i to u četvrtak i petak treba da konačno usvoje šefovi država ili vlada Unije u Briselu.
Činjenica da je bar polovina birača glasala za stranke zelenih, socijaldemokrate, članove vladine koalicije koji odneli jednu pobedu, ali pretrpeli i dva poraza, kao i da je, uprkos neuspehu, partija CDU Angele Merkel privukla dosta glasova, tumači se kao znak da ipak mnogi glasači daju podršku prijemu izbeglica.
Ali se u svim osvrtima evropskih medija ukazuje i na to da se veliki uspeh krajnje desničarske stranke AfD duguje njenoj glavnoj izbornoj poruci da Nemačka ne može i dalje primati izbeglice, pošto ih je preko million došlo bez ikakve kontrole i pripreme kao rezultat poziva Angele Merkel.
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu