U subotu, 2. aprila, došlo je do eskalacije sukoba između jermenskih i azerbejdžanskih snaga u planinskoj oblasti Nagorno-Karabah, pri čemu obje strane uzajamno optužuju jedna drugu za kršenje prekida vatre koji je bio na snazi od 1994. godine.
"Mi smo preduzimali odgovarajuće mere prema jermenskim snagama tokom poslednjih nekoliko sati. Kao rezultat toga, oko 170 jermenskih vojnika je ubijeno, a 12 oklopnih vozila je uništeno", izjavio je danas portparol ministarstva odbrane Azerbejdžana, Vagif Dargali, prenosi Sputnjik.
"Vojnici su stradali u napadu granatama iz rovova jermenskih snaga", saopštilo je azerbejdžansko Ministarstvo odbrane.
"Ukoliko se jermenske provokacije nastave, pokrenućemo opsežnu operaciju duž linije fronta i koristićemo svo oružje", izjavio je portparol ministarstva Vagif Dargahli.
Jermensko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je azerbejdžanska vojska pojačala bombardovanje položaja vojske Nagorno-Karabah, koju podržavaju vlasti Jerevana.
U sukobima sa azerbejdžanskim snagama u protekla tri dana poginulo je 20 pripadnika vojske Nagorno Karabaha, a ranjena su 72 , objavila je danas jermenska televizija pozivajući se na vojne izvore, a prenosi Rojters.
Vlasti u Bakuu su odmah demantovale tu vest, navodeći da od subote kontrolišu strateške položaje Nagorno-Karabaha, oblasti oko koje se decenijama spore Azerbejdžan i Jermenija.
Posle žestokih sukoba koji su izbili u petak uveče, Azerbejdžan je u nedelju jednostrano proglasio prekid vatre, ali dve strane razmenuju optužbe za kršenje primirja.
Jermenske i azerbejdžanske vlasti navele su u nedelju da je u sukobima stradalo 30 vojnika i jedan civil.
Oblast Nagorno-Karabah većinski naseljena Jermenima nalazi se u sastavu Azerbejdžana, ali je pod kontrolom jermenskih separatista. Ta oblast se nalazi između Irana, Rusije i Turske.
Sukob u Nagorno-Karabahu izbio je 1988. godine, kada je većinska jermenska autonomna oblast zatražila otcjepljenje od Sovjetske Socijalističke Republike Azerbejdžana, prije proglašavanja nezavisnosti, nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.
Posle šestogodišnjih sukoba, u kojima je ubijeno skoro 30.000 ljudi, primirje je potpisano 1994. godine, ali na toj teritoriji i dalje traje zamrznuti sukob s povremenom eskalacijom nasilja.
U septembru 2015. godine došlo je do eskalacije sukoba, koji je sada prerastao u otvoreni sukob.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti