Severna Koreja planira da pošalje čoveka na Mesec u narednih 10 godina, javlja britanski tabloid "Dejli mejl".
Kim Džong Un naredio je izradu planova za nove satelite i spuštanje čoveka na Mesec.
Pjongjang je pogođen novim međunarodnim sankcijama zbog razvoja nuklearnih projektila.
Severnokorejski zvaničnik tamošnje verzije Nase rekao je, međutim, da ih sankcije neće sprečiti da lansiraju još satelita do 2020. godine, a da će u narednih desetak godina razviti i severnokorejsku zastavu na Mesecu.
Hjon Kvang Il, direktor naučno-istraživačkog odeljenja severnokorejske Nacionalne službe za razvoj avijacije rekao je da iako Amerika i njeni saveznici pokušavaju da spreče svemirski program Severne Koreje, tamošnji naučnici će "osvojiti svemir" i definitivno postaviti severnokorejsku zastavu na Mesec.
Hjon je naveo da će prvi korak u programu biti razvoj satelita za posmatranje Zemlje, kao i razvoj prvog geostacionarnog komunikacionog satelita, što bi bio odlučujući tehnološki korak napred.
Dodao je da se na univerzitetima šire progami za obuku naučnika koji koji projektuju rakete.
"Planiramo razvoj satelita za posmatranje Zemlje i rešavanje komunikacionih problema izradom geostacionarnih satelita. Sve će to biti osnova za let na Mesec", rekao je Hjon.
Severna Koreja je prethodni satelit lansirala 7. februara.
Međunarodni stručnjaci kažu da je slanje misije na Mesec bez ljudske posade u ne tako dalekoj budućnosti ambiciozan ali dostižan plan.
Amerika je jedina država koja je uspešno sprovela program slanja ljudi na Mesec, dok su druge države na Zemljin prirodni satelit slale letelice bez ljudske posade.
Džonatan Mekdauel, astrofizičar u Harvard-Smitsonijan centru za astrofiziku, kaže da bi to bio značajan tehnološki napredak, ali da takav poduhvat zahteva uspešno rešavanje bezbroj sitnih problema.
"Tako da uopšte nije besmislen pokušaj slanja misije na Mesec u ranoj fazi svemirskog programa", rekao je Mekdauel.
"Imajući u vidu malu učestalost severnokorejskih svemirskih misija, koje se odvijaju jednom u nekoliko godina, mislim da će teško uspeti u tome u narednih pet godina, ali je sasvim moguće da ćemo videti takve pokušaje", dodao je Mekdauel.
Nemački analitičar Markus Šiler, jedan od najvećih poznavalaca severnokorejskog raketnog programa, rekao je da su geostacionarni sateliti ambiciozniji cilj Pjongjanga od leta oko Meseca ili sletanja na Mesec.
"Let do Meseca zahteva manju snagu i veličinu rakete od dostizanja geostacionarne ekvatorijalne orbite, ali je i dalje veliki izazov", rekao je Šiler.
"Sudeći po onome što sam do sada video od njihovog svemirskog programa, Severnoj Koreji će u najboljem slučaju biti potrebna decenija ili više da stigne do lunarne orbite, i to ako se baš potrude. Pretpostavljam, međutim, da je će oni pokušati i da će taj pokušaj propasti i da severnokorejsku letelicu nećemo videti u Mesečevoj orbiti bar još 20 godina, ako ćemo je ikada i videti", rekao je Šiler.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte