Senatori su velikom većinom glasali za opoziv (tzv impičment u predsedničkom sistemu u kom predsednika direktno bira narod). Za opoziv zbog malverzacija oko prikazivanja pravog stanja u budžetu glasao je 61 senator, dok je protiv bilo 20. Nije bilo neopredeljenih, javlja Sputnjik.

Na mesto Rusef je kao privremeni predsednik izabran Majkl Temer, koji je se sprema da položi zakletvu.

Rusef se branila u maratonskom procesu, u kojem je samo u poslednjoj fazi svedočila 14 sati, ali to nije bilo dovoljno da broj onih koji su za to da ode padne ispod neophodnih 54.

U maju je gornji dom brazilske Skupštine pokrenuo proces opoziva, sa većinom od 55-22.

Dilmi Rusef se na teret stavlja da je lažno prikazivala daje stanje budžeta bolje a deficit manji uoči izbora 2014. godine.

Rusef tvrdi da je opoziv predsednika koji (formalno) nije prekršio zakon – državni udar.

Senatori ipak nisu išli do kraja, i Rusef je ostala dozvoljena mogućnost da se bavi javnim poslom, o čemu je odlučeno u posebnom glasanju. Pretila joj je zabrana obavljanja javne funkcije na osam godina.

ZAOKRET UDESNO

Rusef (68) je smenjena posle 13-godišnje levičarske vladavine u najvećoj ekonomskoj zemlji Latinske Amerike, navodi francuska agencija.

Kroz senatsku salu danas su se, nakon objavljivanja rezultata glasanja, čuli usklici, ali i izrazi razočaranja.

Senatori koji su glasali za opoziv odmah su otpevali nacionalnu himnu, pri čemu su neki mahali brazilskim zastavama, dok su saveznici Rusefove stajali skamenjenih izraza lica, a jedan od senatora je držao natpis "Neću se pridružiti ovoj sramoti".

Temer (75) , iskusni političar desnog centra koji je postao ljuti politički neprijatelj Rusefove, za par sati će položiti predsedničku zakletvu, a potom će otputovati na samit G20 u Kinu.

Oko 50 levičarskih demonstranata okupilo se, istovremeno, ispred predsedničke palate kako bi Rusefovoj iskazali podršku.

"Protestujemo protiv puča i borimo se za demokratiju", kaže 61-godišnji farmer Orlando Robeiro.

U centru prestonice na snazi su pojačane mere bezbednosti, a zatvaranje avenija u blizini Senata izazvalo je ogromne gužve u saobraćaju, dok policija navodi da se priprema za obimnije proteste.

Rusefova, iz redova levičarske Radničke partije, optužena je da je uzimala nezakonite države kredite kako bi krpila rupe u budžetu 2014. godine, zabašurujući probleme zemlje dok je Brazil tonuo u najdublju recesiju prosle više decenija.

Rusef je u Senatu, tokom maratonske 14-satne sednice u ponedeljak, rekla da je nedužna i da zloupotreba procesa opoziva dovodi u opasnost brazilsku demokratiju, obnovljenu 1985. posle dvodecenijskog vojnog diktatorstva.

Ona je tada pozvala senatore da "glasaju protiv opoziva, da glasaju za demokratiju, i da ne prihvataju puč".

Međutim, masovni ulični protesti protiv Rusefove tokom prošle godine odrazili su gnev širom zemlje zbog načina na koji je ona upravljala zemljom koja trpi veliku nezaposlenost i inflaciju.