• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Izvor MONDO/Beta

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je danas ukaz o odbijanju Rusije da učestvuje u Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda (MKS).

On je naložio Ministarstvu spoljnih poslova da o tome obavesti generalnog sekretara UN.

Medunarodni krivicni sud nije ispunio ocekivanja da postane istinski nezavisni medunarodni sud od autoriteta a njegov rad je okarakterisan kao neefikasan i jednostran u razlicitim forumima, izmedu ostalog i na Generalnoj skupštini UN i Savetu bezbednosti UN, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Dodaje se i da je tokom 14 godina rada MKS doneo samo cetiri presude dok je potrošio preko milijardu dolara. Takode, Rusija ne može biti indiferentna prema stavu Suda iz avgusta 2008. kada je, navodi se, režim gruzijskog predsednika Mihaila Saakašvilija napao Južnu Osetiju pri cemu su ubijeni ruski mirovnjaci ali je Sud optužio južnoosetijske snage i ruske vojnike.

U saopštenju se navodi i da se Rusija oduvek zalagala za procesuiranje odgovornih za najteže medunarodne zlocine i ucestvovala u stvaranju Nirnberškog i Tokijskog suda, sastavljanju osnovnih dokumenata za borbu protiv genocida, zlocina protiv covecnosti i ratnih zlocina i da je iz tih razloga glasala za usvajanje Rimskog statuta i potpisala ga 13. septembra 2000.

Rimski statut je osmišljen uz ucešce Rusije i usvojen na Diplomatskoj konferenciji opunomocenih predstavnika pod okriljem Ujedinjenih Nacija 1998. godine u Rimu.

Stupio je na snagu 1. jula 2002. godine, a Rusija ga je potpisala 13. septembra 2000. godine.

Sedište suda je u Hagu, a to telo je nadležno za sudenja za medunarodna krivicna dela kao što su genocid, agresija, zlocini protiv covecnosti, pocinjena na teritoriji ili od strane državljana država koje su pristupile sudu.

Kina, Irak, Izrael, Libija, Katar, SAD i Jemen glasale su protiv Rimskog statuta 1998. godine. Izrael, SAD i Jemen potpisali su Statut na kraju 2000. godine. Medutim, administracija Džordža Buša obavestila je Ujedinjene nacije da SAD nece sebe smatrati clanicom suda i da ne smatraju da imaju pravne obaveze zbog svog potpisa, što se uobicajeno tumaci kao povlacenje potpisa od strane SAD, iako to izricito nije receno, prenosi RTS.

Ujedinjene nacije nisu sklonile SAD sa liste potpisnica.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

PETAR .

Putin resava probleme u pokretu . Mnogo nepotrebnog ima po belom svetu a narod placa .

Klipan

Došlo vreme da i ja pohvalim Putina. Svaka čast!

rodoljub

Pravi naziv tog suda je "americki medjunarodni sud", jer on radi po nalogu i zadacima americke korporativne elite-mafije. To je sud kojim se sprovodi okupacija nezavisnih drzava i kaznjavanje svih koji ne prihvartaju diktatorsku cizmu SAD-NATO mafije.

special image