Raspoređivanje američkih snaga, koje je rotacionog tipa, kako ne bi razgnevilo Moskvu, predstavljeno je kao jednogodišnji test kako bi se marincima omogućilo da se obučavaju i sprovode vežbe sa norveškom vojskom u teškim uslovima.
Krenuvši iz Severne Karoline čarter letom u nedelju uveče, trupe su sa prtljagom i oružjem doputovale danas na aerodrom u Vernesu u blizini grada Trondhejma u središnjoj Norveškoj, pokazuju televizijski snimci.
Norveška, koja je članica NATO-a, saopštila je u oktobru da je prihvatila zahtev SAD da stacioniraju trupe na njenom tlu.
Ova inicijativa je, međutim, uznemirila Rusiju usred tenzija u porastu sa Zapadom zbog ukrajinske krize i sukoba u Siriji, navodi francuska agencija.
"Ovo zasigurno neće poboljšati bezbednosnu situaciju u Severnoj Evropi", rekao je za AFP u oktobru portparol ruske ambasade u Oslu Maksim Gurov.
Pre nego što se 1949. pridružila Severoatlantskoj alijansi, Norveška je odagnala strahove Rusije obećavši da neće otvarati svoju teritoriju za strane borbene trupe "sve dok ne bude napadnuta ili joj se ne zapreti napadom".
Norveška vlada sada tvrdi da trupe NATO-a redovno sprovede vežne u toj zemlji i da rotaciono raspoređivanje nije isto što i otvaranje stalne američke baze.
Do sada su SAD imale velike količine vojne opreme u tunelima prokopanim kroz norveške planine, ali ne i trupe, podseća francuska agencija.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina