Devet decenija nakon što su boljševici pogubili ruskog cara Nikolaja II i njegovu porodicu, naučnici su uspeli da identifikuju ostatke poslednje dvoje dece carske porodice Romanov.

Ostaci njihovih roditelja - Nikolaja II i carice Aleksande - kao i tri sestre, uključujući i najmlađu Anastasiju, pronađeni su 1991. godine i sahranjeni u carskoj grobnici u Sankt Petersburgu. Ruska pravoslavna crkva proglasila je svih sedam članova porodice svecima 2000. godine.

Dva tela su nedostajala. Najmlađi, princ Aleksej, i njegova sestra, velika vojvotkinja Marija, konačno su pronađeni. Njihovi ostaci nađeni su u jednoj šumi, a DNK analiza rešila je misteriju staru skoro ceo vek.

Car Nikolaj II abdicirao je 1917. godine, u jeku revolucije, i sa porodicom je držan u pritvoru. On, carica i petoro dece streljani su u noći 17. jula sledeće godine, u podrumu kuće u Ekaterinbergu. Njihova tela zatim su bačena u jamu i pokrivena živim krečom.

Pošto se zvanično mesto sahrane nije znalo, po svetu su krenule sumnje u smrt carske porodice, a mnoge žene čak su se u javnosti predstavljale kao nestala princeza Anastasija, koja je, prema nekim navodima, poslednja ubijena.

Godinama su stručnjaci mislili da je krhki mali princ, koji je bolovao od hemofilije, nekako izbegao pogubljenje, dok su drugi smatrali da su njegove kosti razbacane negde po Rusiji, ili da je tajno sahranjen odvojeno od ostatka porodice.

Mali princ Aleksej bio je tema velikog sažaljenja javnosti, jer je bio najmlađi, i bolovao od teške bolesti. Njegova majka Aleksandra strahovala je da dečak neće doživeti da nasledi tron, i strah je bio jedan od razloga zašto se okrenula čuvenom samoproklamovanom svešteniku, Raspućinu, za utehu.

Istraživači su pronašli kosti, za koje se mislilo da pripadaju carskoj deci, prošlog leta u šumi blizu Ekaterinburga, a stručnjaci iz SAD izvršili su DNK analize.

"Definitivno smo potvrdili da je reč o Alekseju i Mariji. Cela porodica je sada pronađena" rekao je guverner regije Edvard Rošel.

"Jedna od vodećih genetskih laboratorija iz SAD potvrdila je, bez tračka sumnje, autentičnost kostiju" dodao je on, ne navodeći o kojoj je laboratoriji reč.

Komplikovani testovi bili su dodatno otežani činjenicom da su pronađeni delovi kostiju bili toliko sitni i sprženi, da su analize jedva bile moguće. Stručnjaci su analizirali mitohondrijalnu DNK, genetski materijal koji samo majka prenosi na potomstvo. Rezultati su upoređeni sa ostacima carice Aleksandre, inače unuke britanske kraljice Viktorije I, i daleke rođake princa Filipa, muža trenutne kraljice Britanije, Elizabete II.

Naučnici su bili suočeni sa teškim zadatkom, jer su morali da u oskudnim ostacima pronađu dovoljno nekontaminiranog genetskog materijala, ali da pritom što manje oštete kosti, iz poštovanja prema tragično ubijenoj carskoj porodici.

Ruski mediji prenose da će uskoro biti urađen i test DNK ćelijskog jezgra, a zatim će rezultati definitivno biti prezentovani javnosti. Nije poznato da li će ruska crkva priznati rezultate.

Međutim, naslednici carske porodice neće biti zadovoljni, sve dok Romanovi ne budu zvanično rehabilitovani od strane vlade. Ruski sudovi, međutim, tvrde da je egzekucija porodice predstavljala ubistvo sa predumišljajem, ne politički potez.

"Tragedija Romanovih biće okončana samo i jedino ukoliko bude potvrđeno da su članovi porodice bili žrtve političke represije" istakao je advokat naslednika, German Lukjanov.

(MONDO)