• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dojče vele sluti: EU kao Jugoslavija pred raspad

Izvor Tanjug

Nemački državni medijski servis na svom portalu ocenjuje da EU mora da se osposobi da zaista složno deluje, inače će propasti "kao Jugoslavija".

Sa nacionalističkim smutnjama, ekonomskom krizom i podelama, EU danas, 25 godina posle potpisivanja sporazuma u Mastrihtu, liči na Jugoslaviju krajem 1980-ih, piše "Dojče vele".

Spasonosna formula

DV predlaže "jednostavnu spasonosnu formulu" - trebalo bi da se zemlje koje čine Uniju udruže u složnu zajednicu vrednosti i tako dosledno nastupe prema okruženju, ali i da primenjuju istinsku solidarnost unutar Unije, i to iz spoznaje da je bolje na vreme ulagati nego posle intervenisati. "EU mora dostići stvarnu solidarnost, finansijsku održivost za sve članice i osposobiti se da zaista složno deluje, inače će propasti", zaključuje nemački portal, uz upozorenje da je vremena sve manje.

Nemački portal tvrdi da je ujedinjena Nemačka u Mastriht donela kao miraz ne samo svoju ekonomsku silu već i istorijski uslovljenu slabost, te da je, kao "politički patuljak", prenela tu osobinu i na EU, a kao primer navodi odsustvo doslednog spoljnopolitičkog stava na Balkanu.

"Možda niko i nije bio u stanju da u godinama posle Mastrihta odmah shvati kakve su greške Evropskoj uniji stavljene još u kolevku, ali ako one budu ignorisane, to bi moglo dovesti do kraja Unije", upozorava se u tekstu.

DV ocenjuje da je "jedan od prastarih grehova EU bila nesposobnost da pravilno proceni jugoslovensku krizu, da preventivno deluje i spreči rat ili da izvrši ozbiljan mirotvoran uticaj posle izbijanja sukoba".

Kako ukazuje, upravo je Evropska zajednica u vreme raspada južnoslovenske države - a to je bilo vreme rođenja EU - bila nedosledna u zastupanju proklamovanih vrednosti.

Ovaj portal ističe da je u vreme hladnog rata Zapadna Nemačka bila "i privredni div i politički patuljak".

EU ne sme da prepusti Balkan SAD, Rusiji, Turskoj

Evropska unija mora konačno da shvati Balkan kao svoj prioritet i ne bi smela da ga prepusti Rusiji, SAD ili Turskoj, tvrdi nemački autor i kolumnista Ulrih Ladurner . On je u kolumni za nedeljnik "Cajt" napisao da ako se raspadne Evropska unija onda će se to dogoditi tamo gde je ona najkrhkija, na Balkanu gde na nju spolja deluju moćne sile. "Namerno sam odabrao jednu tako snažnu sliku, hteo sam pažnju javnosti da usmerim prema Balkanu - zato što imam osećaj da se u ovom trenutku tamo, iz različitih razloga, nešto sprema. Naravno da sve te zemlje još nisu članice EU, ali moja argumentacija je jasna: to je deo Evrope i mora ostati deo Evrope. I to treba jasno signalizirati", naveo je Ladurner u intervjuu nemačkom radiju DV.

"Ta osobina se u Mastrihtu prenela i na EU. Za ovih 25 godina patuljak nije ni malo porastao. Potpuno su zakazale i povremene terapije s bezbednosnim i spoljnopolitičkim hormonima rasta. Recimo, još uvek ne postoji konsekventna spoljnopolitička linija na Balkanu. A takozvani Zapadni Balkan, prepušten sebi, periodično se vraća svojim tribalnim korenima", ističe se u tekstu.

Na unutrašnjem planu, ocenjuje DV, Uniji nedostaje sposobnost postizanja konsenzusa.

"Tvrd stav Nemačke u svetskoj finansijskoj krizi kao i velikodušnost Berlina za vreme izbegličke krize možda jesu proizvod trenutne nemačke finansijske i humanitarne logike. Ali, nemačka doslednost u toj logici deluje na očuvanje mira u kući kao trajni toksin", objašnjava portal.

Toksičnost se, ukazuje DV, mogla razviti jer su oba stava došla na kraju, a ne na početku lošeg razvoja događaja, a kao primer navodi to da su prilikom prijema Grčke u Evrozonu zapadne zemlje Atini glatko progledale kroz prste, a isto se desilo prilikom prijema Bugarske, Rumunije i Hrvatske u EU.

"Dablinski sporazum po kojem izbeglice mogu tražiti azil samo u zemlji u koju su prvi put krocili na tlo EU godinama je štitio Nemačku preopteretivši sredozemne zemlje. Tvrdoglavo ignorisanje te činjenice napravilo je od Mediterana masovnu grobnicu, a od sirijske tragedije - evropsku izbegličku dramu", navodi se u tekstu.

Konstatujući da aktuelno stanje EU sve više podseća na Jugoslaviju uoči raspada, DV navodi da, ako se katastrofa u bivšoj Titovoj državi može svesti na jednu formulu, onda ona glasi: permanentna redukcija jugoslovenskog društva na navodne zajednice porekla u kombinaciji sa ekonomskom krizom.

"Političke i ekonomske protivrečnosti su se preko noći vulgarno etnicirale. Tada je to u očima zapadnih posmatrača izgledalo kao atavizam, odstupanje od glavne struje istorijskog napretka. Nažalost, 25 godina posle svega mora se konstatovati da je raspad Jugoslavije označio početak, a ne kraj jednog kobnog trenda", ističe nemački portal.

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Luzica

Ako se to desi,Srbima oko Labe i Pomeranije da se vrati status.

Gz

Pa vec se raspala samo da vidimo hoce li i u krvi kao Yu

Euroskoptik

Прво ЕУ а онда би могла и Немачка. Нешто ми Баварска симњива. Још није заборавила окупацију Пруске. Но ће видимо. За сад прво ЕУ.

special image