• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvo "alo" Putina i Trampa: O čemu su razgovarali

Izvor Tanjug

U javnost su "procureli" neki detalji prvog telefonskog razgovora američkog predsednika Donalda Trampa s ruskim kolegom, Vladimirom Putinom. O čemu su, krajem januara, oni razgovarali.

Ako je verovati neimenovanim izvorima svetskih medija, u razgovoru su pale i prve primedbe na postojeće sporazume, između ostalog i na onaj globalno najvažniji – nuklearni.

Tramp je kritikovao i nazvao lošim po SAD sporazum iz 2010. kojim su se Vašington i Moskva obavezali na smanjenje broja nuklearnih bojnih glava, saopštili su neimenovani američki zvaničnici.

Kada je Putin, u telefonskom razgovoru 28. januar,a predložio proširenje sporazuma poznat kao "Novi START", Trump je napravio pauzu da bi se kod savetnika raspitao o sadržaju sporazuma, tvrde dvojica aktuelnih i jedan bivši američki zvaničnik, prenosi Rojters.

Posle toga, Tramp je Putinu rekao da je reč o jednom od nekoliko loših sporazuma koje je sklopila administracija bivšeg predsednika Baraka Obame i dodao da "Novi START" favorizuje Rusiju.

Nova trka u naoružavanju?

"Novi START" može da bude produžen za još pet godina posle 2012. zajedničkim dogovorom. Ako dve najveće svetske nuklearne sile ne dogovore nova smanjenja, imaće odrešene ruke što će potencijalno pripremiti teren za novu trku u naoružanju. Američki Senat je ratifikovao "Novi START" u decembru 2010.

Isti izvori navode da je Tramp, u razgovoru s Putinom, govorio i o sopstvenoj popularnosti.

Bela kuća nije želela da komentariše ove navode, a britansku agenciju je uputila na zvanično saopštenje u kom se "Novi START" uopšte i ne spominje.

Sporazumom "Novi START" predviđen je rok do februara 2017. da SAD i Rusija smanje broj raspoređenih nuklearnih bojnih glava na 1.500, što je najmanja količina u nekoliko decenija.

Ograničava se i broj raspoređenih raketa na kopnu i podmornicama kao i broj bombardera koji mogu da nose nuklearno oružje.

Tokom izborne kampanje 2016. Tramp je rekao da je Rusija bila lukavija pri sklapanju sporazuma, ali je netačno tvrdio da sporazum omogućava Rusiji nastavak proizvodnje nuklearnih bojnih glave, a to ne dopušta SAD.

Državni sekretar Reks Tilerson je na saslušanju u Senatu rekao je da podržava rusko-američki sporazum. Naveo je i da SAD treba da ostanu u dijalogu s Rusijom i da vode računa da Rusija ispunjava obaveze preuzete tim sporazumom.

Agencija Rojters napominje da nije imala uvid u beleške o razgovoru, a da Kremlj je bio nedostupan za komentar.

Telefonski razgovor s Putinom povećao je već postojeću zabrinutost jer se čini da Tramp nije primereno pripremljen za razgovore sa stranim liderima, primećuje britanska agencija.

Uobičajeno je da predsednik pre takvih razgovora primi pisani sažetak što ga sastavlja Savet za nacionalnu bezbednost u saradnji s nizom agencija, među kojima ministarstva spoljnih poslova, odbrane i obaveštajnih službi.

Pre razgovora savetnik i usmeno upoznaje predsednika s materijom. Izvori navode da Tramp nije bio usmeno informisan pre razgovora s Putinom, prenose svetski mediji.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Đomla

Razgovarali kako da se i dalje sprdaju sa narodom dok globalno siromaštvo sve više raste.

Losmi

U principu nista novo, ali Rojters je stvarno dotakao dno dna.

Stefan

Kako to da mediji uvek prvi saznaju detskje razgovora oredsednika najvecih sila? Aha sve je sigurno istina..

special image