Za vraćanje smrtne kazne vešanjem, smrtonosnom injekcijom ili streljanjem, glasalo je 216 poslanika, dok je protiv bilo 54, uz jednog uzdržanog.
Kako bi stupio na snagu zakon se mora spojiti sa verzijom zakona o kojoj se raspravlja u Senatu, a zatim ga mora potpisati predsednik Filipina Rodrigo Duterte, za koga usvajanje zakona znači još jedan korak na putu ka ispunjenju predizbornog obećanja da će se izboriti sa kriminalom, a posebno krijumčarenjem droge.
Od kako je došao na vlast u junu 2016, Duterte je proglasio drogu pretnjom za nacionalnu bezbednost i u pokušaju da se izbori sa ovim problemom u akcijama policije je ubijeno nekoliko hiljada osumnjičenih za proizvodnju i prodaju opojnih suspstanci, na koje će se i odnositi ovaj zakon.
Pristalice vraćanja smrtne kazne smatraju da će ona pomoći u borbi protiv droge, dok protivnici koji su svoje neslaganje iskazali na mitinzima, tvrde da smrtna kazna nije rešenje za kriminal, već grozna kazna koja od siromašnih pravi žrtve i onemogućava reformu zatvorenika.
Smrtna kazna je već dugo problematično pitanje na Filipinima. Ukinuta je 1987, zatim vraćena 1993. godine za teške zločine poput ubistva, silovanja dece i kidnapovanja, da bi 2006. bila ponovo ukinuta.
Ajzea Kenan je heroj, a Zvezda je tim za plejof: Pobeda crveno-belih, zvuk sirene doneo trijumf!
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
Zvezda pokorila Španiju, sad neće mrdati iz Beograda: Mesec dana neće morati dalje od "Pionira"!
"Oni tuku, a sudije ne sviraju faulove, nemoguće je pobediti!": Trinkijeri pobesneo posle poraza u Evroligi
"Željko nam je pokazao snimak i to je preokrenulo sezonu": Džouns za MONDO otkrio detalje sa sastanka Partizana