ESP je ujedno doneo presudu u slučajevima vezanim za dve žene, u Francuskoj i Belgiji, koje su otpuštene zbog toga što su odbile da skinu marame sa glava, prenosi Rojters.

U ovom slučaju radi se o muslimankama koje su nosile tzv. hidžab, ali podsećamo, marame kojima se pokriva kosa nose i konzervativne hriščanke.

"Zabrana nošenja marame, koja proizilazi iz internog pravilnika privatne kompanije koji zabranjuje vidljivo nošenje svakog političkog, filozofskog ili verskog obeležja na radnom mestu, ne predstavlja direktnu diskriminaciju na osnovu religije ili uverenja", navodi se u presudi sudija u slučaju iz Belgije.

U tom slučaju, zaposlena Samita Ašvira nije nosila maramu kada je dobila posao 2003, ali je tri godine kasnije poslodavcu rekla da je odlučila da nosi maramu, uprkos internoj zabrani. Ona je 2006. godine otpuštena.

Zabrana mora da se zasniva na pravilniku koji od zaposlenih traži da se oblače "neutralno", naveo je Evropski sud pravde, ističući da ne može da se zasniva na željama klijenata.

Francuski dosije odnosi se na zaposlenu koja je nosila maramu u trenutku kada je angažovana 2008. Od nje je naknadno traženo, pošto je tako zahtevao klijent, da na sastanku sa njim ne nosi maramu. Zaposlena je otkaz dobila 2009.

Odluka Evropskog suda pravde kosi se sa presudom Kasacioni suda u Francuskoj, koji je poništio raniju odluku Apelacionog suda u Versaju koji je podržao pravo poslodavca, privatnog vrtića u predgrađu Pariza, da otpusti tu ženu pošto je odbila da skine maramu, tako da će biti zanimljivo videti kako će se ponašati evropski poslodavci u budućnosti.

ESP je odluku doneo uoči izbora u Holandiji na kojima je imigracija muslimana ključno pitanje, primećuje britanska agencija.