Već godinama Albanija i Severna Makedonija nastoje da počnu pregovore o ulasku u EU, ali do sada bez uspeha. Prvenstveno je Holandija protiv započinjanja pregovora o priključivanju, naročito kada je u pitanju Albanija.
Nemačka je takođe bila protiv protiv početka pregovora, ali je "popustila" pod uslovom da Albanija i Severna Makedonija ispune određene uslove, između ostalog da obezbede bolje funkcionisanje sudstva, kao i i efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala.
Iako su to isti uslovi koje i Holandija postavlja, veliko je pitanje da li će holandski parlament danas doneti istu odluku kao i Nemačka.
Najvažniji argument koji Holandija navodi za blokiranje početka pregovora jesu upravo korupcija i organizovani kriminal u Albaniji i Severnoj Makedoniji.
S druge strane, većina zemalja koje podržavaju početak pregovora o priključivanju ove dve zemlje Evropskoj uniji, kao što su Italija, Austrija i veliki broj zemalja istočne Evrope, smatraju da bi upravo članstvom u Uniji mogao biti izvršen veći uticaj na ove zemlje.
Pored toga, pristalice početka pregovora, objašnjava holandski korespodent iz Brisela za holandski mediji NOS, strahuju od sve većeg uticaja Rusije, koja u ove zemlje ulaže velike svote novce, i otvaranjem pregovora žele taj uticaj da ograniče.
U međuvremenu, Albanija i Severna Makedonija intenzivno rade na ispunjenju postavljenih uslova.
Posebno Makedonija koja je početkom ove godine promenila ime u Republika Severna Makedonija, i time kompromisom okončala višegodišnji sukob sa Grčkom, članicom EU koja je na promeni imena insistirala zato što provincija u Severnoj Grčkoj nosi isto ime.
Upravo ova promena imena je bio jedan od važnih uslova za priključivanje Severne Makedonije EU.
Pored toga se Severna Makedonija intenzivno bori protiv korupcije, a i vlasti u Albaniji nastoje da smanje korupciju i organizovani kriminal.
Tako je prethodnih meseci izvršena istraga nad svim sudijama, koji su morali da daju na uvid svoje bankovne račune i pokažu svu nepokretnu imovinu. Sudije koje nisu mogle da dokažu poreklo visokih svota novca na računima ili nepokretne imovine, suspendovane su.
U međuvremenu je dve stotine sudija osuđeno dok se skoro šezdeset posto njih neće vratiti u sud zbog ustanovljene korupcije u prošlosti.
Nakon današnje debate u parlamentu, holandski ministar Stef Blok saopštiće odluku Holandije na sastanku EU koji će se održati ovog vikenda u Luksemburgu.
Tek tada će EU doneti i zvaničnu odluku o eventualnom priključivanju Albanije i Severne Makedonije.
Albanija i Severna Makedonija nisu jedine zemlje koje čekaju na članstvo u Evropskoj uniji.
Zemlje kandidati za članstvo su i Turska (kandidat od 1999. godine, počela pregovore o priključivanju 2005), Crna Gora (kanditat od 2010, pregovori od 2012), Srbija (zemlja kandidat od 2012. godine, pregovore o priključenju počela 2014), dok Bosna i Hercegovina i Kosovo još čekaju na status zemlje kandidata za članstvo u EU.