Svet

Španija SUROVO kaznila separatističke lidere iz Katalonije, sledi zatvor

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Španski Vrhovni sud osudio je devet bivših katalonskih političara i aktivista na zatvorske kazne, zbog njihove uloge u neuspelom proglašavanju nezavisnosti Katalonije 2017. godine. Bivši vođa katalonske vlade presudu nazvao "svirepom".

Devet bivših katalonskih političara i aktivista osuđeno je devet do 13 godina zatvora, dok je troje preostalih optuženih proglašeno krivim samo za neposlušnost i nisu dobili zatvorske kazne, prenosi Rojters

Bivši potpredsednik katalonske vlade Oriol Honkures osuđen je na 13 godina zatvora zbog pobune i zloupotrebe javnih fondova, navodi AP.

 Agencije navode da je već najavljeno da će optužbe za pobunu, za koje se izriče 25 godina zatvora, biti preinačene u blaže optužbe za bunt.

Masovni protesti povodom presude

Stotine studenata i javnih službenika okupilo se danas na protestima u više delova Barselone.Demonstranti su blokirali pojedine puteve, a javni službenici su izašli ispred svojih poslovnih zgrada. "Danas su prekršena sva njihova prava. Užasno je što Evropa ne reaguje. Ne želim da budem Evropljanin, ne želim da budem Španaca", rekao je jedan od demonstranata.

 Za vreme suđenja katalonski lideri izjasnili su se da nisu krivi i da im se sudi iz političkih razloga. Separatističke stranke pozvale su stanovnike Katalonije na građansku neposlušnost ukoliko njihovi lideri ne budu oslobođeni.

Bivši vođa regionalne katalonske vlade Karles Puđdemon nazvao je "svirepom" presudu Vrhovnog suda Španije kojom se katalonski lideri osuđuju na zatvorske kazne.

"Vreme je za reakciju... za budućnost naših sinova i kćeri. Za demokratiju. Za Evropu. Za Kataloniju", napisao je Puđdemon na Tviteru.

Puđdemon je vodio taj španski region u vreme kada je pokušano proglašenje nezavisnosti 2017. godine, međutim njemu nije suđeno jer je
pobegao u Belgiju gde živi u egzilu.

Regionalne vlasti španske autonomne zajednice Katalonije, na osnovu referenduma koji se održao 1. oktobra 2017. godine (za je glaslo 91,96 odsto građana), proglasile su nezavisnost Katalonske Republike. Separatni pokret nije imao međunarodnu podršku, pa je država trajala svega četiri dana. Premijer Španije Marijano Rahoj raspustio je parlament Katalonije, a proglašenje nezvaisnosti postalo je ništavno.