Kako je izgrađen Stounhendž? Drevni Britanci su imali neočekivanu pomoć...

Britanski arheolozi pronašli su dokaze da je Stounhendž bio izgrađen uz pomoć krava koje su prenosile ogromno plavo kamenje iz Velsa do Vitšira gde se nalazi ovaj praistorijski megalitski spomenik.

Stručnjaci su do skora verovali da je kretanje glečera "izguralo“ ogromno kamenje do mesta gde je podignut velelepni kameni krug, udaljenog 260 kilometara od kamenoloma u Velsu.

Novi dokazi sada, međutim, pokazuju da su ljudi za ovaj posao koristili stoku.

Arheolozi Univerzitetskog koledža u Londonu analizirali su kosti neolitskih krava i na njima videli tragove povreda kakve se javljaju kada se životinje koriste za prenos teških tovara.

Arheolozi su ispitivali kosti neolitske stoke sa Balkana i došli do zaključka da je marva korišćena za prenos tovara – drva potrebnih za gradnju kuća - dva milenijuma ranije nego što se do sada verovalo.

To otkriće, piše Dejli mejl, dovelo je do nove teorije da su krave korišćene i u izgradnji Stounhendža oko 5.000 godine pre nove ere.

Auotrka studije dr Džejn Gastra navodi da otkriće da je stoka korišćenja za prevoženje teških tovara poziva na novu analizu naučnih teorija o korišćenju životinja u preistorijskoj Evropi.