IMPIČMENT ukratko: Šta čeka Trampa? Suđenje u Senatu bez mogućnosti žalbe

Posle intenzivne višečasovne debate većinski demokratski Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je za opoziv Donalda Trampa.

"Vruć krompir" je sad prebačen Senatu koji će delovati kao porota i treći put u istoriji suditi jednom američkom predsedniku.

Dvotrećinska većina - 67 senatora - je potrebna da bi se predsednik osudio i skinuo sa vlasti. Republikanci kontrolišu Senat sa 53 naprema 47 senatora i očekuje se da će se Tramp "izvući" ali demokrate tvrde da je takozvani impičment "moralna neophodnost" čak i ako ostane na vlasti.

Tramp je tek treći američki predsednik kome će Senat suditi zbog "zbog visokih zločina i prekršaja". Predsednici Endru Džonson i Bil Klinton su bili oslobođeni optužbi, dok je Ričard Nikson podneo ostavku pre opoziva i suđenja, podseća News 18.

Koliko će trajati?

Očekuje se da će suđenje Trampu zbog zloupotrebe položaja i opstrukcije Kongresa početi početkom januara ali se ne zna koliko će trajati. I republikanci i demokrate su ranije navodili da žele da suđenje traje što kraće. Primera radi, suđenje Klintonu 1999. zbog lažnog sveročenja i ometanja pravde trajalo je pet nedelja.

Kako će teći

Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi će formirati tim zakonodavaca koji će predstavljati tužilaštvo. To su takozvani menadžeri i oni će Senatu izložiti optužnicu.

Vrhovni sudija Sjedinjenih Država Džon Roberts će predsedavati suđenjem a pravni tim će braniti Trampa. Pat Sipolone, savetnik Bele kuće, bi trebalo da predstavlja Trampa zajedno sa predsednikovim advokatima.

Senat će morati da se dogovori oko pravne procedure i formata suđenja i time se već bave senatori Mič Mekonel (republikanac) i Čak Šumer (demokrata).

Bilo koji senator može da zatraži da se optužnica odbaci, potrebna je prosta većina da bi do toga došlo.

Ukoliko se sa suđenjem nastavi, uvodna i završna reč se očekuju, senatori će postavljati pitanja menadžerima i advokatima odbrane a moguće je da će biti poslato još sudskih poziva, zahteva za dokazima i svedočenjima - na Klintonovom suđenju, na primer, slušala su se snimljena svedočenja svedoka i nije bilo propitivanja uživo.

Presuda će se, ako do toga dođe, razmatrati iza zatvorenih vrata a potom će se o njoj glasati.

Ustav SAD omogućava Kongresu da ukloni predsednika pre isteka njegovog mandata ako dovoljno kongresmena proceni da je počinio "izdaju, davao mito ili činio druge visoke zločine i prekršaje". Ono što nije jasno je kako kongresmeni treba da interpretiraju te "zločine i prekršaje", a ne postoji ni stanard za dokaze koji moraju da budu predstavljeni.

Kako može da se završi?

Osuda zahteva dvotrećinsku većinu bar za jednu tačku optužbe i predsednik tada nema prava na žalbu. U slučaju da bude sklonjen, funkciju predsednika preuzima potpredsednik.

Senat potom može da izglasa zabranu daljeg bavljenja politikom i za to je potrebna prosta većina glasova.

Iako je osuđujuća presuda u ovom slučaju malo verovatna - osim ako se nešto neočekivano ne dogodi - suđenje bi moglo da ima političke posledice po obe stranke. Istraživanja javnog mnjenja pokazala su da je Trampu popularnost skočila čim je Senat počeo da razmatra njegov opoziv.

Kako su se završila prethodna suđenja?

Suđenje Džonsonu 1868. godine bilo je obeleženo konstantnim sukobima oko samog procesa i dugačkim monolozima muškaraca zaljubljenih u sopstveni glas, navela je autorka knjige "The Impeachers" Brenda Vajnepl.

Na kraju, republikanci su se priklonili demokratama i jednim glasanjem spasili Džonsona osude.

Senat je 12. februara 1999. oslobodio Klintona budući da nijedna optužba protiv njega nije dobila ni prostu većinu.