Na zajedničkoj pres konferenciji sa predsednicima Srbije i Crne Gore i premijerom Severne Makedonije, Rama je rekao da je inicijativa "mali Šengen" izuzetno važna za zemlje regiona i da zbog toga ne razume uporno odbijanje Prištine da joj se priključi.
"Sastali smo se kako bi izgradli most između prošlosti koja nas deli i budućnost i koja nas ujedinjuje", rekao je Rama .
Konstantno odbijanje kosovskih organa da prisustvuju za stolom lidera iz inicijative nije, kaže Rama, nešto što može da razume.
"Imamo zajedničku sudbinu na određenom prostoru i u obavezi smo da prevaziđemo prošlost i obezbedimo mir i prosperitet za svu našu decu", poručio je Rama.
"Ovo je inicijativa koja nikoga ne isključuje i nije nametnuta ni od koga. Dozvolite mi da otvoreno kažem - za mene konstantno odbijanje kosovskih organa da prisustvuju ovom stolu nije nešto što mogu da razumem. Ovo je važno i za samo Kosovo. Mi smo ovde da bismo izgradili most ka budućnosti", istakao je albanski premijer.
"Moje duboko uverenje da je ceo proces u potpunosti koherentan sa idejom svake od zemalja da postane deo evropske porodice, s tim što ćemo ubrzati taj proces kako bismo na našem prostoru postavili standarde u skladu sa četiri slobode: slobodnim kretanjem ljudi, robe, usluga i kapitala", naglasio je.
Rama je istakao da u regionu treba, pre svega, stvoriti bolje uslove za budućnost.
"Znamo da se neke bolesti iz prošlosti leče, nije nam potrebno da izmišljamo nove lekove, treba da vidimo kako to u sličnim stvarnostima funkcioniše", rekao je albanski premijer.
Uveren je da dogovori koje su postignuti mogu da se pretvore u svakodnevnu realnost građana i firmi.
"Samoisključenje, izolacija i odbijanje nikada nisu doneli nešto dobro i nisu zasadili drvo sa korisnim plodovima za nove generacije", zaključio je Rama.